7 kwietnia
wtorek
Rufina, Celestyna, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności"

Ocena: 0
1466

"Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny." - napisał Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w okolicznościowym przesłaniu z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

fot. wikipedia/GFDL 1.2

"Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny" - podkreśla bp Polowy Wojska Polskiego

"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla nas okazją do modlitwy za poległych i zmarłych powstańców, do refleksji na temat tego wydarzenia oraz okazania wdzięczności żyjącym uczestnikom narodowego zrywu" - napisał w przesłaniu, zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego bp Guzdek.

Podkreślił też, że w nadziei na uwolnienie stolicy od wroga, odzyskanie niepodległości, możliwość decydowania o przyszłości ojczyzny, powstańcy ofiarowali swoje zdrowie i życie. "Przez 63 dni osamotnieni, pozbawieni należytej pomocy sojuszników, heroicznie walczyli o Warszawę. Wielu powstańców zginęło z bronią w ręku. Tych, którzy przeżyli spotkały cierpienia i szykany, a nawet więzienia w powojennej Polsce" - zaznaczył w przesłaniu biskup polowy.

Dodał, że powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. "Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny. Dopiero po solidarnościowym zrywie doczekali się realizacji swoich marzeń"- podkreślił hierarcha wojskowy.

"W godzinie wybuchu powstania, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się dzwony katedry polowej oraz wszystkich kościołów garnizonowych. Niech ich dźwięk zachęci do refleksji i modlitwy w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w 1944 roku. Niech głos tych dzwonów wywoła odpowiedź w naszych sercach, pobudzając do jeszcze większej miłości ojczyzny" - zaapelował w przesłaniu biskup polowy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 kwietnia


«Co masz uczynić, czyń prędzej!»

Dziś w Kościele: Wtorek w Wielkim Tygodniu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49,1-6; Ps 71,1-6b.15.17; J 13,21-33.36-38
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter