2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Przykład bł. druha Wicka zobowiązuje"

Ocena: 0
554

Z okazji liturgicznego wspomnienia bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego w katedrze polowej odprawiona została wczoraj Msza Święta, której przewodniczył bp Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa harcerzy.

fot. Domena publiczna, Link

– Przykład bł. druha Wicka, który był kapłanem na dziś a nie na jutro – zobowiązuje. Trzeba zapuszczać korzenie, kwitnąć i wydawać owoce w czasie i w miejscu, gdzie nas Bóg posadził – powiedział w homilii. Po Mszy Świętej w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło się spotkanie podsumowujące udział harcerzy i skautów w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

W Eucharystii uczestniczyli druhny i druhowie m.in. ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” (Skauci Europy). Liturgię słowa przygotowali druhny i druhowie z organizacji harcerskich. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy ZHR. 

W homilii bp Guzdek podkreślił, że Jezus pouczał, aby Jego uczniowie „nie stali się niewolnikami przeszłości ani też zakładnikami przyszłości”. – Wydarzenia sprzed dziesiątek lat, podziały i animozje wciąż dzielą ludzi.(…) Jest też niebezpieczeństwo całkowitego „wychylenia się” w przyszłość. Są osoby, które nieustannie żyją w świecie marzeń, całkowicie oderwane od „dziś” i zanurzone w tym, co może się wydarzyć „jutro” – przestrzegał hierarcha.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy wskazał na Stefana Wincentego Frelichowskiego, który mając świadomość kończącej się wojny i namów współwięźniów obozu w Dachau nie ograniczył kontaktów z chorymi i starał się spieszyć im z pomocą. – Druh Wicek miał stanowczo powiedzieć: „Ja nie jestem kapłanem na jutro, ale na dziś!”. Nie należy troszczyć się „zbytnio” o jutro, kiedy dziś więźniowie zarażeni na tyfus wołają o pomoc. Jak zapewne wiemy ten gorliwy kapłan służąc chorym sam zaraził się tyfusem i zmarł w opinii świętości 23 lutego 1945 roku, a więc zaledwie dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu (29 kwietnia) – przypomniał bp Guzdek. 

Ordynariusz wojskowy przywołał też słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas uroczystej beatyfikacji patrona polskich skautów i harcerzy (7 czerwca 1999): „Ten toruński kapłan, który pełnił pasterską posługę przez niespełna osiem lat, dał czytelne świadectwo swego oddania Bogu i ludziom. Żyjąc Bogiem, od pierwszych lat kapłaństwa szedł z bogactwem swojego kapłańskiego charyzmatu wszędzie tam, gdzie trzeba było nieść łaskę zbawienia. Uczył się tajników ludzkiej duszy i dostosowywał metody duszpasterskie do potrzeb każdego spotkanego człowieka. Tę sprawność wyniósł z harcerskiej szkoły wrażliwości na potrzeby innych i stale ją rozwijał…”. 

Biskup Guzdek przywołał także słowa papieża Franciszka, który przestrzegał przed byciem zakładnikiem przeszłości i życiem jedynie marzeniami o przyszłości. – Drodzy młodzi, popełniacie błąd, „gdy myślicie, że wasza misja, wasze powołanie, a nawet wasze życie jest obietnicą jedynie na przyszłość i nie ma nic wspólnego z teraźniejszością. Jakby młodość była synonimem poczekalni dla oczekujących na swój czas. (…) Błądzicie, gdy uważacie, że jeszcze nie nadeszło wasze „teraz”, że jesteście zbyt młodzi, by zaangażować się w marzenia i budowanie jutra. (…) trzeba angażować się w marzenie i budowanie jutra już od dzisiaj. (…) Wy, drodzy młodzi, nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz” – zacytował słowa Franciszka bp Guzdek. 

Zdaniem bp. Guzdka słowa Ojca Świętego są „wezwaniem dla każdej i każdego z nas, abyśmy nie byli jedynie obserwatorami zmieniającej się rzeczywistości, redefinicji wielu pojęć i odrzucania sprawdzonych wartości, ale w pełni zaangażowali się w nasze »dziś«. To jest nasz czas! I nasze miejsce we wspólnocie narodowej i szerzej – europejskiej a nawet światowej! Przykład bł. druha Wicka, który był kapłanem na dziś a nie na jutro – zobowiązuje. Trzeba zapuszczać korzenie, kwitnąć i wydawać owoce w czasie i w miejscu, gdzie nas Bóg posadził – zachęcał. 

Eucharystię koncelebrowali ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego, ks. inf. Stanisław Świerczyński naczelny kapelan ZHP poza Granicami Kraju oraz liczne grono kapelanów organizacji harcerskich. Liturgię zakończyły litania do bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz wspólne odśpiewanie „Modlitwy Harcerskiej”.

Ks. Stanisław Świerczyński oraz hm. Joanna Tumasz, hm. Adam Niemkiewicz i hm. Tomasz Staszewski zostali uhonorowani medalami „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Jubileuszowe medale pamiątkowe setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce przekazano wszystkim organizacjom harcerskim.

Po Mszy Świętej w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło się spotkanie podsumowujące udział harcerzy i skautów w Panamie. W ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas Światowych Dni Młodzieży brało udział 200 wolontariuszy.

***
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski jest patronem polskich harcerzy od 2002 r. Druh Wicek, jak jest nazywany przez harcerzy, urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży. Mając 14 lat wstąpił do 2. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. W tym samym roku złożył Przyrzeczenie Harcerskie. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego.

W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. 11 września 1939 r. został aresztowany przez gestapo i wkrótce zwolniony. 18 października 1939 r. ponownie zatrzymano go wraz z blisko 700 osobami i osadzono w Forcie VII. 8 stycznia 1940 r. przewieziono go do obozu przejściowego w Gdańsku-Nowym Porcie, a po kilku dniach – do obozu w Stutthofie.

9 kwietnia 1940 r. został wywieziony do Sachsenhausen, a w grudniu 1940 r. – do obozu w Dachau. Pomimo bardzo trudnych warunków pełnił tam posługę kapłańską. Pomagając chorym na tyfus, zaraził się i zmarł 23 lutego 1945 r. Więzienni towarzysze, przekonani o jego świętości, zdołali uratować fragmenty relikwii, zanim ciało zostało skremowane. Znajdują się one m.in. katedrze polowej oraz w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, gdzie zostały przekazane podczas obchodów Dnia Myśli Braterskiej 21 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter