29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"ŚDM to było tsunami wiary"

Ocena: 0
816

– Było to tsunami wiary. Jeden wielki hymn uwielbienia Bożego Miłosierdzia – tak Światowe Dni Młodzieży podsumowuje s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do którego pielgrzymowali uczestnicy ŚDM.

2016-08-03, 17:30
pra/profeto.pl / Kraków (KAI), rk

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach było celem Jubileuszowej Pielgrzymki Miłosierdzia młodych uczestników ŚDM. Przed tutejszą bazyliką umieszczona jest Brama Miłosierdzia, a w klasztornej kaplicy można oddać cześć relikwiom św. Siostry Faustyny, która wraz ze św. Janem Pawłem II patronuje ŚDM.

– Na dziedzińcu klasztornym, w sanktuarium słychać było śpiew – ogromną radość wiary. Było to tsunami wiary. Jeden wielki hymn uwielbienia Bożego Miłosierdzia – mówi s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka sanktuarium i Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W czasie ŚDM łagiewnickie wzgórze nawiedziło ponad milion pielgrzymów. Kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i św. Siostry Faustyny była nieustannie oblegana, a młodzi stali nawet kilka godzin, by tylko na chwilę do niej wejść.

Przed kaplicą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia głosiły orędzie o Bożym miłosierdziu, pomagali w tym kapłani i wolontariusze. – Grupy, które tu przychodziły chciały coś zaśpiewać Jezusowi przed kaplicą. Ale gdy wchodzili do kaplicy byli skupieni, a na ich twarzach pojawiały się łzy – łzy radości, łzy szczęścia. To szczęście tak głęboko przejmowało młodych, że nie mogło się wyrazić inaczej, jak tylko przez łzy. I to są najpiękniejsze spotkania – spotkania ludzi z Bogiem. My tu jesteśmy tylko po to, żeby pomóc w tych spotkaniach z Bogiem, bo to są najważniejsze spotkania na świecie – mówi rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Siostra Siepak podkreśla, że ŚDM mogą owocować w duszach młodych m.in. dzięki modlitwie całego Kościoła, licznym modlitwom zanoszonym m.in. przez siostry z Łagiewnik, a także ofierze cierpienia wielu ludzi chorych i cierpiących.

Rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia podkreśla, że św. Siostra Faustyna jest bardzo znana, a ponieważ nosiła ten sam habit co dzisiejsze siostry z Łagiewnik, wielu młodych pielgrzymów chciało mieć zdjęcie z współsiostrami Apostołki Miłosierdzia. 

Papież Franciszek w klasztornej kaplicy z cudownym obrazem „Jezu ufam Tobie” modlił się i udzielił błogosławieństwa, ale nie wygłosił żadnego oficjalnego przemówienia. Jak zaznacza s. Siepak, na wagę tego miejsca Ojciec Święty wskazuje samą swoją obecnością. – Jego obecność w tym miejscu wskazuje na dar Boga, który został tutaj złożony wraz ze śmiercią św. Siostry Faustyny – mówi rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i dodaje, że wizyta papieża w Łagiewnikach stała się przyczyną do stawienia pytań przez wielu niezorientowanych dziennikarzy czy uczestników ŚDM o to, dlaczego Franciszek odwiedza to miejsce.

– To pierwszy papież, który w tym miejscu usiadł do konfesjonału, a przez tę posługę wskazał na potęgę Bożego miłosierdzia, które nawet największemu grzesznikowi jest w stanie dać nowe życie – zaznacza rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

Uwagę s. Siepak zwróciły też słowa Ojca Świętego: „Módlcie się za mnie”. Tylko w Łagiewnikach papież wypowiedział je trzykrotnie: w kaplicy klasztornej, w bazylice a także na ołtarzu polowym, gdy zwracał się do wiernych zgromadzonych na błoniach przed świątynią. – To nie jest puste sformułowanie powtarzane bez zastanowienia przez papieża. On wie, czym jest modlitwa. Wie, że jego posługa może być owocna tylko dzięki modlitwie Kościoła – mówi s. Siepak zaznaczając, że cieszą ją te częste papieskie prośby o modlitwę, bo pokazują każdemu, jak ważna jest wzajemna modlitwa. 

Sanktuarium w Łagiewnikach ciągle nawiedzane jest przez pielgrzymów, którzy zostali w Krakowie jeszcze kilka dni po zakończeniu ŚDM. 31 lipca po Mszy Posłania na Campus Misericordiae w Brzegach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia nawiedziła para prezydencka z Panamy, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter