28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Trzeba zdobywać się na czyny, które będą powodem zdumienia i zachwytu"

Ocena: 0
1655

Mszą św. w katedrze polowej rozpoczęły się wczoraj obchody święta Wojsk Lądowych (WL). – Jeśli chcemy być traktowani poważnie i z szacunkiem, najpierw sami musimy w ten sposób postępować wobec innych. Jeśli pragniemy przemiany świata zawsze musimy zaczynać od siebie. – zachęcał w homilii żołnierzy WL biskup polowy Józef Guzdek. Centralne obchody święta odbędą się dziś na warszawskim Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

fot. wikipedia/GFDL 1.2

Zebranych przywitał ks. płk Grzegorz Krupski dziekan WL, który poprosił bp. Guzdka o sprawowanie Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników tego najliczniejszego rodzaju sił zbrojnych.

Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojsk Lądowych oraz artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W nawach bocznych katedry stanęło ponad dwadzieścia pocztów sztandarowych jednostek WL.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że Jezus stawia wysokie wymagania swoim uczniom. Najpierw poucza: „Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!” (Łk 6,31). - Wydaje się to oczywiste. Jeśli chcemy być traktowani poważnie i z szacunkiem, najpierw sami musimy w ten sposób postępować wobec innych. Jeśli pragniemy przemiany świata zawsze musimy zaczynać od siebie. O tej zasadzie muszą pamiętać zarówno dowódcy jak i podwładni – powiedział.

Odwołując się do Ewangelii bp Guzdek podkreślił, że Jezus pragnie także, aby Jego wyznawcy „potrafili zadziwić świat”. – Nie wystarczy sprawiedliwość - postępowanie według zasady „oko za oko i ząb za ząb”. Trzeba zdobywać się na czyny, które będą powodem zdumienia i zachwytu – powiedział.

Zdaniem bp. Guzdka w święto WL warto zauważyć, że „polski żołnierz twardo stąpał po ziemi i kierował się ewangeliczną zasadą: «Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie!»”. – Stawał solidarnie z innymi do walki ze złem. Walczył „za wolność naszą i waszą” na wielu frontach z tymi, którzy siłą narzucali swe panowanie i łamali podstawowe prawa ludów i narodów – podkreślił.

Jako przykłady takiej postawy przywołał uratowanie Europy przez króla Jana III Sobieskiego oraz udział naszych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Podkreślił, że działo się tak mimo zdrad i niewypełnianiu zobowiązań sojuszniczych we wrześniu 1939 r., i podczas konferencji pokojowych w Jałcie i Teheranie. – To jednak nie zniechęciło polskich żołnierzy, którzy dalej konsekwentnie zdawali egzamin z troski o dobro wspólne, jakimi są wolność i bezpieczeństwo. Nie pozostaliśmy głusi na głosy wołających o pomoc. Od ponad sześćdziesięciu lat dziesiątki tysięcy polskich żołnierzy – szczególnie z wojsk lądowych – biorą udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w wielu rejonach świata, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Polacy byli „wielokrotnie powodem zdumienia i podziwu za dokonania na polu walki, okazane bohaterstwo, kulturę i człowieczeństwo”. Zachęcił żołnierzy WL, aby czerpali wzorce do naśladowania z postawy husarzy spod Wiednia, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego spod Monte Cassino, czy żołnierzy 1. Brygady Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy wyzwolili Belgię i Holandię i zaskarbili sobie wdzięczność mieszkańców tych państw.

Na koniec życzył zebranym, „aby nadal potrafili jednoczyć siły wokół zasadniczego celu, jakim jest troska o wolność i bezpieczeństwo mieszkańców naszej Ojczyzny oraz walka z mocami zła – nawet daleko poza jej granicami”. – Piszcie piękną i szlachetną historię waszej służby, waszego życia. Już dziś pomyślcie o tym, jak będą Was wspominać przyszłe pokolenia. Czy szukając znajdą ślady dobra, jakie pozostawicie na ziemi? Czy będą się zachwycać waszymi szlachetnymi czynami? Oby tak było! – zakończył.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych. Uczestniczyli w niej m.in. gen. broni Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Wojciech Grabowski, Inspektor WL, a także inspektorzy pozostałych rodzajów sił zbrojnych, dowódcy brygad, związków i oddziałów Wojsk Lądowych.

W imieniu żołnierzy za sprawowaną Eucharystię, wygłoszoną homilię i posługę kapelanów wojskowych bp. Guzdkowi podziękował gen. broni Jarosław Mika.

Dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się centralna uroczystość święta WL.

***

Wojska Lądowe są jednym z pięciu, obok Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Przeznaczone są do zapewnienia obrony i niepodzielności terytorium państwa, nienaruszalności jego granic lądowych, odparcia agresji lądowo-powietrzno-morskiej. W ich składzie znajdują się związki taktyczne, oddziały i pododdziały zmechanizowane, pancerne, powietrzno-desantowe, aeromobilne, rozpoznawcze, artylerii, przeciwlotnicze, inżynieryjne, chemiczne, logistyczne i łączności. Żołnierze WL stanowią zasadniczą część sił zbrojnych. Pełnią służbę w kraju i poza jego granicami w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest corocznie dla upamiętnienia zwycięstwa Wojsk Polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter