21 września
sobota
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Watykański bank" - IOR: zysk netto 17,5 mln euro

Ocena: 0
298

Zyskiem 17,5 mln euro zamknął się bilans Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), nazywanego popularnie bankiem watykańskim, za rok 2018. IOR określił swój bilans za ubiegły rok jako „con prudenza” - „ostrożny”.

Fot. Pexels

 Jak głosi komunikat prasowy IOR w ubiegłym roku poczyniono dalsze postępy w „dążeniu do lepszej obsługi klientów kierując się zasadami etycznymi oraz do stosując procedury i standardy kontroli zgodne z najlepszą praktyką międzynarodową”.

Według danych IOR wskaźnik kapitału własnego wzrósł z ok. 68 proc. (2017) do ok. 86 proc. (2018). W sumie kapitał własny wynosi 637 mln euro. Wydatki zmniejszono o ok. 15 proc. Blisko 15 tys. klientów, w tym pracownicy watykańscy, duchowieństwo oraz dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, mieli aktywa o wartości 5 mld euro, o 0,3 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej. „Pomimo silnych zawirowań na rynkach i bardzo niskich stopach procentowych, osiągnięto wynik netto w wysokości 17,5 mln euro (31,9 mln euro w 2017 r.)” - głosi raport IOR.

IOR jest pod koniec pontyfikatu Benedykta XVI (2005-13) i w pierwszych latach pontyfikatu Franciszka (od 2013 r.) został poddany głębokiej sanacji, aby spełnić międzynarodowe standardy, zwłaszcza w walce z praniem "brudnych" pieniędzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 września

"Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany"

Dziś w Kościele: piątek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienia świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 6,2c-12, Ps 49. Łk 8,1-3
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -