23 lipca
wtorek
Stwosza, Bogny, Brygidy
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro"

Ocena: 0
279

Czasy zaborów pokazały, że odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wychowaniu, które zostało przekazane w rodzinach – podkreślił ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM podczas  konferencji „Wychowanie drogą do niepodległości. Wczoraj, dziś i jutro”.

fot. flickr.com/ episkopatnews

Konferencja wpisuje się w wydarzenia związane z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas spotkania próbowano odpowiedzieć na pytania: co było kluczem do patriotyzmu, poświęcenia i odwagi u tych młodych, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę, bliskich i przyjaciół. „Współcześnie także jest potrzeba wychowania do niepodległości. Kluczem do tego jest rodzina, która tak jak w czasach zaborów, stała się Szkołą i Kościołem domowym, tak dzisiaj potrzebuje wsparcia Państwa i Kościoła w tej doniosłej roli formowania i wychowania młodego pokolenia. Istnieje dziś konieczność tej współpracy w służbie rodzinie” – dodał ks. Andrzej Lubowicki.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr Piotr Wołochowicz, dr hab. Józef Brynkus, dr Jerzy Kołodziej, ks. dr Krzysztof Mielnicki. W panelu dyskusyjnym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i świata kultury.

Podczas konferencji swoją premierę miała najnowsza książka wydana przez wydawnictwo KSM Gotów „Rodzina w edukacji domowej”, która jest ważnym, merytorycznym głosem poruszającym zagadnienie tej coraz popularniejszej formy nauki.  Edukacja domowa była pierwszą linią frontu w walce o niepodległość. To specyficzna atmosfera polskich domów kształtowała patriotyzm, a dużą rolę odgrywało wychowanie religijne – podkreślił podczas swojego wykładu dr hab. Józef Brynkus.

Konferencję patronatem narodowym objął prezydent Andrzej Duda, a patronatem honorowym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Organizatorami konferencji są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

"Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę"

Dziś w Kościele: wtorek, XVI tydzień zwykły
+ święto Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Ga 2,19-20, Ps 16, J 15,1-8
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -