20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

1,5 mln osób przeszło w Orszakach Trzech Króli

Ocena: 0
1011

W Orszakach Trzech Króli, które przeszły 6 stycznia ulicami 420 polskich miast, wzięło udział co najmniej 1,5 mln osób – poinformowała Fundacja Orszak Trzech Króli, organizator ogólnopolskiego wydarzenia.

2016-01-07 12:34
lk (KAI), OTK 2016 / Warszawa, mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Z inicjatywy Polaków Orszaki odbyły się także w 16 innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, a nawet w Rwandzie i Ekwadorze. W Watykanie Orszak Trzech Króli pozdrowił papież Franciszek, a w Warszawie do kolędników dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem, takich jak „Dwór Heroda”, „Narodziny w Stajence”, „Zwiastowanie Pasterzom”.

Polacy wyruszyli z barwnymi orszakami za Gwiazdą Betlejemską i Trzema Królami już po raz ósmy. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

– Symbolem Orszaku Trzech Króli stały się papierowe korony, które rozdawane były uczestnikom Orszaków wraz z okolicznościowymi naklejkami i śpiewnikami kolęd. W tym roku wydrukowano rekordową ilość 900 tys. koron i śpiewników – poinformowała Anna Śmigielska, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli 2016.

W Warszawie oraz innych miastach Polski do Dzieciątka oprócz Melchiora, Baltazara i Kacpra, przybył również wyjątkowo w tym roku, czwarty król – Mieszko I wraz z małżonką Dobrawą. Inscenizacja ta nawiązywała do 1050-lecia chrztu Polski przypadającego w tym roku. Na warszawskiej Pradze przed Orszakiem jechali odtwórcy husarii, przypominając, że 2016 rok to także rocznica ich wielkich zwycięstw.

Na Orszaku Trzech Króli byli widoczni wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Podczas Orszaku, jak co roku, przeprowadzono zbiórkę na cele charytatywne, tym razem na organizację pobytu uczestników ŚDM z zagranicy. Ponad 1000 wolontariuszy, w 28 diecezjach, w całej Polsce uczestniczyło w zbiórce na Światowe Dni w Diecezjach. Przypominano również o misjach poprzez dystrybucję gazety „Pomagamy misjom”.

Jak co roku, Orszakowi towarzyszyło wiele wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie do końca stycznia będzie można oglądać wystawy szopek bożonarodzeniowych i kart pocztowych z motywami świątecznymi. Trwa także konkurs fotograficzny „Orszak Obiektywnie” oraz Konkurs na Koronę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -