2 czerwca
wtorek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

13 V 1953: Śmierć ks. Zygmunta Kaczyńskiego

Ocena: 0
2601
W swoich zapiskach "Pro memoria" Prymas Stefan Wyszyński zanotował: "Zwłoki dostarczono dnia 18 maja o godz. 9.40, w pace, bez ubrania, z głową osłoniętą papierem, po widocznych śladach sekcji zwłok. Ksiądz Kaczyński umarł rzekomo nagle, ku niespodziance władz więziennych". Według oficjalnej wersji władz, ks. Zygmunt Kaczyński zmarł w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej 13 maja 1953 r. z powodu ataku serca.

Dziewięć dni przed jego śmiercią widziała się z nim siostra, której powiedział: „Nie lękaj się, ja się nie dam złamać. Jestem tu potrzebny dla tych, co się załamują”. I rzeczywiście takim zapamiętali go współwięźniowie.

Przebywający z nim w jednej celi jezuita o. Tomasz Rostworowski zapamiętał, że ks. Kaczyński miał umysł dziennikarski, encyklopedyczną wiedzę, doskonale orientował się w sytuacji politycznej. Ułożył własną modlitwę więzienną, którą więźniowie odmawiali każdego wieczoru. Chętnie dzielił się z więźniami jedzeniem i papierosami, a przede wszystkim podtrzymywał ich na duchu.

Kim był zmarły 60 lat temu w więzieniu komunistycznym duchowny, którego władze PRL oskarżyły o „zamiar zmiany przemocą ludowo-demokratycznego Państwa Polskiego oraz usunięcia ustanowionych organów władzy” i skazały na 10 lat więzienia?

Urodzony w 1894 r. w Kaczyniu na Ziemi Łomżyńskiej ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie oraz kształcącą elity duchowieństwa Akademię Duchowną w Petersburgu. W okresie wojny polsko-bolszewickiej służył jako kapelan. W odrodzonej Polsce dwukrotnie wybierany był do sejmu (1919 i 1922). Angażował się w działalność Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, uczestniczył w tworzeniu Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy. Wiele pisał w prasie katolickiej. Po zamachu majowym był w opozycji do Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. decyzją Konferencji Episkopatu został dyrektorem Katolickiej Agencji Prasowej. Trzy lata później z ramienia Episkopatu zajmował się też badaniem w Polsce wolnomularstwa.

We wrześniu 1939 r. został ranny. Po rewizji w jego mieszkaniu dokonanej przez gestapo, na wezwanie premiera Władysława Sikorskiego, 6 marca 1940 r. opuścił Polskę i udał się do Włoch. Natychmiast przedstawił papieżowi Piusowi XII memoriał o sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce. Był kapelanem prezydenta Władysława Raczkiewicza, a w strukturach rządów RP na Emigracji u premierów Sikorskiego i Mikołajczyka pełnił funkcje ministerialne. Po odkryciu przez Niemców grobów katyńskich był inicjatorem wniosku o zbadanie sprawy przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

We wrześniu 1945 r. powrócił do Polski, budząc natychmiast zainteresowanie władz bezpieczeństwa. Już 11 listopada rozpoczął pracę w „Tygodniku Warszawskim”, którego redaktorem naczelnym został we wrześniu 1946 r.

Pismo mające poparcie Kurii Metropolitalnej Warszawskiej skupiało autorów związanych z ruchem narodowym, młodym autorem był tam Wiesław Chrzanowski. Przedstawiało świat i Polskę w świetle katolickiej nauki społecznej.

Kilka miesięcy wcześniej objął probostwo stołecznej parafii Wszystkich Świętych. Angażował się w odbudowę zniszczonego kościoła, działał też w Prymasowskim Komitecie Odbudowy Kościołów Stolicy.

Po raz pierwszy ks. Kaczyński został aresztowany 31 sierpnia 1948 r. razem z innymi członkami redakcji „Tygodnika Warszawskiego”. Po ośmiu dniach zwolniony, a 26 kwietnia 1949 r. został ponownie aresztowany. Przetrzymywany był najpierw w areszcie UB na Koszykowej, a po wyroku skazującym na Rakowieckiej. Wielokrotnie podejmowane interwencje, także przez Stolicę Apostolską, na rzecz jego uwolnienia nie przyniosły rezultatu.

„Stał się symbolem, a swą dzielną postawą w ciągu czterech lat pobytu w więzieniu dał wspaniały przykład ducha kapłańskiego” – wspominał Prymas Wyszyński, który 20 maja o godz. 7.30 w kaplicy Pana Jezusa w archikatedrze odprawił za duchownego Mszę Świętą.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Wtorek, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
«Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara,
a Bogu to, co należy do Boga».

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2P 3,12-15a.17-18; Ps 90,2.4.10.14.16; Mk 12,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter