19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

18 VIII 1963: koronacja w Leśnej Podlaskiej

Ocena: 0
3762
W obecności 150 tys. pielgrzymów 18 sierpnia 1963 r. kard. Stefan Wyszyński ukoronował łaskami słynący obraz Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Zezwolenie na papieską koronację wydał Paweł VI. Leśna Podlaska znajduje się w odległości 15 km na północny zachód od Białej Podlaskiej. Miejscowość powstała na przełomie XV i XVI w. jako Leśna, od XVIII w. miejscowość funkcjonowała pod nazwą Leśna Klasztorna, a w 1919 r. uzyskała obecną nazwę. W XVIII w. szczyciła się prawami miejskimi i nazywana była Podlaską Częstochową.

Dzieje obrazu Matki Bożej Leśniańskiej związane są z wydarzeniem, które miało miejsce w niedzielne popołudnie 26 września 1683 r. Tego dnia dziewięcioletni Aleksander Stalmaszczuk i o rok starszy od niego Miron Makaryk jak zwykle pasali bydło. Jedno ze zwierząt gdzieś się oddaliło. Szukając go, doszli do dzikiej gruszy. Na niej zobaczyli lśniący blaskiem kamienny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Uklękli, odmówili pacierz i pobiegli do Bukowic. Tam opowiedzieli, czego byli świadkami. Wiadomość szybko rozeszła się po okolicy. Dziedzic Bukowic Paweł Kazimierz Michałowicz, który dopiero co wrócił z Odsieczy Wiedeńskiej, postanowił, że jako wotum za zwycięstwo i ocalone życie w miejscu objawienia powstanie drewniana świątynia. Złożył w niej swoje strzemię i pałasz.

W 1686 r. w wybudowanym kościele umieszczono znaleziony wizerunek. Już w 1700 r. biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski zezwolił na kult Maryi z Leśnej i uznał obraz za „cudownie znaleziony oraz znakomitymi łaskami wsławiony”. Kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego książę Karol Stanisław Radziwiłł wraz z małżonką Anną ufundowali złote korony, by ozdabiały wizerunek Maryi i Dzieciątka Jezus.

W 1727 r. kościół w Leśnej objęli paulini, którzy dokończyli tu budowę murowanej świątyni. Niestety po upadku Powstania Styczniowego ukazem carskim zlikwidowano klasztor, w którym dopatrzono się „szkoły patriotyzmu polskiego”, a kościół przekazano księżom diecezjalnym. Oryginał obrazu został potajemnie przeniesiony do kościoła benedyktynek w Łomży. W ołtarzu w Leśnej umieszczono zaś jego kopię. Wkrótce, w 1875 r. w Leśnej władze carskie utworzyły cerkiew prawosławną i klasztor mniszek. Gdy prawosławne zakonnice wyjeżdżały z Leśnej podczas I wojny światowej, zabrały kopię obrazu, przekonane, że są w posiadaniu oryginału.

W 1919 r. paulini mogli powrócić do Leśnej. Wtedy też zaczęto poszukiwania obrazu. Nie żyli już wprowadzeni w sprawę biskup Beniamin Szymański oraz przeorysza z Łomży. Dopiero 7 lat później o. Aleksandrowi Łazińskiemu udało się odnaleźć obraz. Po identyfikacji i konserwacji przewieziono go do stolicy diecezji Siedlec. We wrześniu 1927 r. w uroczystej procesji, która szła przez trzy dni, przeniesiono go uroczyście z Siedlec do Leśnej Podlaskiej.

Uroczystość koronacji, która odbyła się 18 sierpnia 1963 r., wpisywała się w obchody Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. W 1984 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Leśnej Podlaskiej tytuł bazyliki mniejszej. Nieco wcześniej Stolica Apostolska zatwierdziła formularz mszalny dla sanktuarium z nadaniem Matce Bożej tytułu Matki Jedności i Wiary.

W 50. rocznicę koronacji, 18 sierpnia o godz. 11.00 Mszy Świętej jubileuszowej w Leśnej Podlaskiej przewodniczyć będzie bp Piotr Sawczuk. W wigilię jubileuszu, 17 sierpnia o godz. 18.00 Mszę Świętą celebrować będzie o. Izydor Matuszewski, generał paulinów.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 33 (414), 18 sierpnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter