25 października
niedziela
Darii, Wilhelminy, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

188. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską

Ocena: 0
1276

Bez wiary nie ma ducha ofiary i miłości Ojczyzny – podkreślił bp Romuald Kamiński. W kościele pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi przy placu Szembeka w Warszawie odbyły się obchody 188. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską, najkrwawszej Bitwy Powstania Listopadowego, która ocaliła Warszawę przed szturmem wojsk carskich.

fot. PAP/Piotr Nowak

W uroczystościach wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

W homilii bp Kamiński podkreślił, że bez odniesienia do fundamentalnych wartości, nie ma ani szczęśliwego życia, ani rozwoju, ani pomyślności Ojczyzny. – To co duchowe musi dominować nad tym co doczesne – powiedział biskup warszawsko-praski. Tłumaczył, że wiara pozwala zrozumieć, iż mimo upływu lat i zmieniającej się rzeczywistości „nie zmienia się status miłości do Ojczyzny i do drugiego człowieka”. Dodał, że by te wartości nie zamarły niekiedy trzeba bez kalkulowania oddać własne życie. 

Zaapelował również o wyciągniecie wniosków z historii. – W Bitwie pod Olszynką Grochowską odnieśliśmy zwycięstwo taktyczne, ale nie praktycznego. Zarówno historycy jak i świadkowie tamtych czasów powiedzieliby nam jak wiele było wówczas niezgody, nawet w sytuacji kiedy chodziło o obronę ostatnich szańców Warszawy – zwrócił uwagę bp Kamiński. 

Na zakończenie liturgii Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki odwadze i poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego w 1831 roku szturm na Warszawę został powstrzymany i nie doszło na Pradze do zdarzeń jakie miały miejsce w 1794 roku. – Dokonało się to mimo przewagi militarnej wroga – zauważył minister. 

W czasie liturgii bp Kamiński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. 

Po Mszy Świętej z kościoła wyruszyła procesja ulicą Chłopickiego do Pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. W 1916 roku w miejscu bitwy stanął drewniany krzyż, a w roku 1931 wmurowano w tym miejscu akt erekcyjny pod mauzoleum i wymieniono krzyż na metalowy. Od 1999 roku powstaje na Olszynce Aleja Chwały.

Świątynia na placu Szembeka stanowi wotum wdzięczności za zwycięstwo polskiego oręża w 1831 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 października

Niedziela, XXX Tydzień zwykły
«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem»
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Wj 22,20-26; Ps 18, 2-4.47 i 51ab; 1 Tes 1,5c-10; Mt 22,34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Prawo miłości - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter