2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

19 IX 1862: Urodził się Juliusz Bursche

Ocena: 0
2009
W Kaliszu 150 lat temu urodził się Juliusz Bursche, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, podczas II wojny światowej zamęczony przez Niemców w bunkrze więzienia Moabit w Berlinie. Był synem duchownego luterańskiego Ernesta Burschego, pastora w Zgierzu, i Matyldy z d. Müller. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie rozpoczął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu w Dorpacie (Estonia). W 1884 r. został ordynowany na duchownego luterańskiego. Był kolejno wikariuszem w Warszawie, proboszczem w Wiskitkach-Żyrardowie, a następnie proboszczem w stolicy. Od 1885 r. był żonaty z Amelią Heleną z d. Krusche, z rodziny przemysłowców niemieckich. Z małżeństwa tego urodziło się pięcioro dzieci.

W 1904 r. – z nominacji cara Mikołaja II – został superintendentem (zwierzchnikiem) Kościoła ewangelicko-augsburskiego na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim. W tym czasie uległ wypadkowi w Warszawie. Koła tramwaju obcięły mu stopę. Odtąd używał protezy.

Jego aktywna działalność została przerwana w 1915 r., gdy został przez władze rosyjskie zesłany do Orenburga w Rosji. Po dwóch latach udał się do Sztokholmu.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszedł w skład Tymczasowej Rady Stanu. W 1919 r. wraz ze swoim Kościołem podjął akcję na rzecz przyłączenia Mazur do Polski, a nawet kierował komitetem plebiscytowym. W marcu 1920 r. został superintendentem Kościoła ewangelicko- augsburskiego w odrodzonej Polsce, a osiem lat później stanął na czele Rady Kościołów Ewangelickich w Polsce.

Bp Bursche działał na rzecz silnego Kościoła luterańskiego w Polsce. Utrzymywał ożywione kontakty z władzami i był inicjatorem uchwalonej w 1936 r. ustawy o stosunku państwa do Kościoła luterańskiego. W tym samym roku w oficjalnej odezwie potępił nazizm i ideologię hitlerowską. Kiedy powiedział: „W Kościele nie zostanie ordynowany nikt, kto będzie głosił poglądy narodowosocjalistyczne”, złożono na niego donos do Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

Założył i wydawał „Zwiastuna Ewangelicznego” oraz „Gazetę Mazurską”. Z jego inicjatywy na Uniwersytecie Warszawskim powstał Wydział Teologii Ewangelickiej. W 1930 r. uczelnia nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Choć pochodził z rodziny o niemieckich korzeniach, całym swoim życiem i pracą wspierał polską rację stanu. We wrześniu 1939 r. nie skorzystał z możliwości wyjazdu za granicę. „Nigdy nie opuszczę Polski, chcę dzielić jej los” – mówił najbliższej rodzinie. Uważany za wroga Rzeszy, na plebanii w Lublinie został aresztowany 3 października 1939 r. Więziony był w Radomiu, Berlinie i obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Nawet wtedy mógł jeszcze uratować życie, wypierając się polskości. Presję wywierał na niego sam Heinrich Himmler, który przy jego nazwisku już na początku wojny umieścił adnotację: „Trzeba zniszczyć tę rodzinę”. Mimo represji, jakie spadły na jego rodzinę, Juliusz Bursche pozostał nieugięty. Zmarł z wycieńczenia w szpitalu więziennym Moabit w Berlinie, najprawdopodobniej 20 lutego 1942 r. Przed śmiercią był wielokrotnie torturowany.

Bł. Jan Paweł II w przemówieniu w kościele luterańskim w Warszawie, 9 czerwca 1991 r., wspomniał bp. Burschego, nazywając go „wielkim chrześcijaninem i wielkim polskim patriotą, który wolał oddać życie w niemieckim więzieniu niż wyrzec się polskości”.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 38 (367), 16 września 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter