5 listopada
wtorek
Elzbiety, Slawomira, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

25 lat ze świecą Caritas

Ocena: 4.8
3082

– Pomagając innym, stajemy się bardziej podobni do Jezusa, bardziej ludzcy – mówi ks. Marcin Iżycki.

Z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska, rozmawia Radek Molenda

Na początku proszę przyjąć gratulacje związane z przyznaną niedawno Caritas Polska nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” za program „Rodzina rodzinie. Pomoc Syryjczykom”. Przypomnijmy, na czym on polega i jakie przyniósł owoce?

Caritas Polska od początku trwania konfliktu w Syrii prowadzi tam stałą misję. „Rodzina rodzinie” jest czołowym, unikatowym na skalę światową programem, dzięki któremu syryjskie rodziny otrzymują bezpośrednią pomoc finansową na miejscu. Pomocą tą są środki przekazywane przez darczyńców, m.in. przez rodziny polskie, rodzinom syryjskim. Pomaga im to zaspokoić podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki, ubrania, opłaty za mieszkanie. W program włączają się także firmy, wspólnoty parafialne, sąsiedzi i przyjaciele, szkoły i instytucje. Rozpoczynając program, chcieliśmy pomóc kilkunastu rodzinom; od października 2016 r. pomoc otrzymało w sumie 8700 rodzin. Za pośrednictwem Caritas Polska Polacy przekazali im ponad 30 mln zł. Program łączy prawie 20 tys. polskich darczyńców z prawie 9 tys. rodzin z Syrii. Te liczby naprawdę robią wrażenie. Wspomnianą nagrodę dedykujemy tym wszystkim polskim rodzinom, instytucjom i pojedynczym darczyńcom, którzy włączają się w program, za co serdecznie dziękujemy.

Rozpoczyna się Adwent. To dodatkowa okazja do okazania serca potrzebującym, którzy są dookoła nas, ale i tym, którzy są daleko. Dlaczego warto pomagać?

Dobrą odpowiedzią, dlaczego trzeba pomagać, jest uświadomienie sobie choćby sytuacji w Syrii. Skala potrzeb w tym kraju jest wciąż ogromna. Na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia. Od początku wojny w Syrii zginęło 400 tys. ludzi. Kryzys humanitarny obejmuje także pozostałych mieszkańców, którzy zmagają się z bezrobociem, przestępczością, brakiem możliwości swobodnego przemieszczania się.

W okresie przedświątecznym, wśród nadmiaru przygotowań, często dopiero przy wigilijnym stole możemy pobyć ze sobą i poczuć wspólnotę. Zapraszając do swojego stołu świąteczne światło świecy, łączymy się z innymi polskimi rodzinami, a także tymi, którzy nie mają z kim spędzić radosnej Wigilii Bożego Narodzenia. Narodziny Dzieciątka w ubogim Betlejem przypominają nam, na czym polega miłość do drugiego człowieka. Pomagając innym i dając coś od siebie, stajemy się bardziej podobni do Jezusa, bardziej ludzcy dla innych ludzi.

Świąteczne światło świecy, a więc prowadzona od lat przez Caritas Polska akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jak będzie wyglądała tegoroczna edycja?

Będzie wyjątkowa: mija dokładnie 25 lat, od kiedy charytatywna świeca Caritas gości na wigilijnych stołach w Polsce. W wielu domach trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez jej płomienia, który łączy już pokolenia. Na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Ale to nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie.
Na przestrzeni minionego ćwierćwiecza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to ponad 50 mln świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości Państwa serc. Idea świątecznej świecy Caritas rozprzestrzenia się również poza granicami naszego kraju. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, ciepły posiłek, zwiększa ich szanse edukacyjne, pomaga w leczeniu i rehabilitacji, ale też ratuje w sytuacjach bez wyjścia.

„Świąteczna świeca Caritas tworzy polską Wigilię od 25 lat” – to hasło tegorocznej edycji. Jestem przekonany, że nie jest ono na wyrost.

Czy Caritas Polska oprócz Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przygotowuje w Adwencie także inne akcje charytatywne?

Jak co roku na początku grudnia, w weekend 8-9 grudnia, prowadzimy ogólnopolską zbiórkę żywności „Tak, pomagam!”. W supermarketach na terenie całego kraju wolontariusze Caritas będą zbierać produkty żywnościowe i chemiczne, które później w formie paczek przekażą do potrzebujących na terenie swoich diecezji. W poprzedniej zbiórce, która odbyła się przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi, udało się zebrać blisko 450 ton żywności. Pomoc otrzymało wówczas ok. 45 tys. osób potrzebujących – samotnych rodziców, rodzin wielodzietnych, bezdomnych i chorych. Serdecznie zachęcamy do wsparcia najbliższej, piętnastej już zbiórki świątecznej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 listopada

Wtorek, XXXI Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście,
a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 14, 15-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter