15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

3 Maja w Łodzi

Ocena: 0
1706
Także dzisiaj trwa jedno wielkie zmaganie o wolność naszego narodu – mówił 3 maja w łódzkiej katedrze abp Marek Jędraszewski. – Proponuje się dzisiaj fałszywe obrazy i koncepcje wolności, które uderzają w prawo naturalne. Abp Marek Jędraszewski przypomniał w homilii wielką rolę Matki Bożej w historii narodu polskiego – od czasu chrztu, poprzez pogańskie rebelie, rozkwit Rzeczypospolitej, jej upadek i ostatnie dzieje. Zwrócił też uwagę na treść preambuły Konstytucji 3 Maja, w której wolność narodu pokazana była jako wartość nadrzędna i cel działalności państwa.

Metropolita łódzki przestrzegał przed fałszywą wolnością, której chce się użyć, „żeby nie szanować drugiego człowieka, zwłaszcza słabego i bezbronnego”. – Proponuje się dzisiaj tak często fałszywe obrazy i koncepcje wolności, które uderzają w prawo naturalne, w rozumienie tego, kim jest kobieta i mężczyzna, do czego są powołani. Uderza się w małżeństwo i rodzinę jako najbardziej podstawową, twórczą i zdrową komórkę społeczną – mówił.

Jego zdaniem, zmaganie o polski naród i polskie państwo we współczesnej Europie dotyka „najbardziej delikatnych i najbardziej świętych spraw, związanych z tym, kim jest człowiek, do czego został powołany, stworzony i co staje przed nim, jako najważniejsze zadanie jego człowieczeństwa”. Abp Jędraszewski zwrócił uwagę na fakt, że „każda zdrada Bożej światłości i każda zniewaga wyrządzona naszej Matce i Królowej, uderza w nasze państwo i jego przyszłość”. – To jest właśnie ogrom zobowiązania, które sobie dzisiaj uświadamiamy jako dziedzictwo lat i wieków, które minęły. Jest to jednocześnie wielkie dzieło, jakie staje przed nami dzisiaj. Bo także do nas odnoszą się sformułowania z preambuły Konstytucji 3 Maja – mówił.

Jak podkreślił, wszyscy jesteśmy zobligowani do podjęcia tego zobowiązania. – Czasem można odnieść wrażenie, że jest ono ponad ludzkie możliwości i siły. Ale to nieprawda. Bo jeżeli Bóg stawia człowieka i narody wobec wyzwań, niekiedy dramatycznych i trudnych, to daje im siłę, by trwać i zwyciężać – zapewniał abp Jędraszewski.

Warunkiem koniecznym jest jednak wiara w Opatrzność Bożą. – Chodzi także o to, by uciekać pod matczyny płaszcz Maryi Panny, uczyć się od Niej, co znaczy kochać Jezusa i Ewangelię. Oraz co znaczy trwać, mimo cierpień, przy krzyżu aż do końca, wierząc, że przyjdzie zmartwychwstanie – apelował hierarcha.

Metropolita łódzki prosił wszystkich, aby umieli wspólnie modlić się i wierzyć, „przekraczając czysto doraźne polityczne kalkulacje”.

Po Mszy Świętej uroczystości przeniosły się na plac Jana Pawła II, gdzie zapalono znicze pod pomnikiem papieża, odbyła się zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a młodzi członkowie organizacji „Strzelec” złożyli przysięgę. Wojewoda Jolanta Chełmińska zaapelowała o docenianie osiągnięć Polski i Polaków.

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 października

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. 

Dziś w Kościele:
wtorek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,16-25; Ps 19 (18),2-5; Łk 11,37-41
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -