19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

31 października luteranie obchodzą Święto Reformacji

Ocena: 1.2
2311

31 października luteranie na całym świecie obchodzą Święto Reformacji, ustanowione na pamiątkę ogłoszenia przez Marcina Lutra w 1517 r. w Wittenberdze 95 tez. Sprzeciwił się w nich m.in. powszechnemu w średniowieczu handlowi odpustami w Kościele katolickim.

fot. A.Savin (Wikimedia Commons), FAL, Link

31 października 1517 r. augustiański mnich Marcin Luter, profesor biblistyki na uniwersytecie w Wittenberdze, wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w tym mieście 95 tez przeciwko odpustom. To wydarzenie uznawane jest za początek reformacji, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i zainicjowała kolejne podziały w Kościele.

Ponieważ Luter nie chciał zrezygnować z głoszonych przez siebie tez, papież nałożył na niego ekskomunikę. Według ewangelików wspominanie reformacji nie jest świętowaniem rozdarcia w Kościele, ale ma wymiar teologiczny, który może być bliski wszystkim chrześcijanom. Pamiątkę reformacji obchodzą, by przypominać, co - według nich - przyniosła dobrego.

W ubiegłym roku na zakończenie wspólnego upamiętnienia 500. rocznicy reformacji została podpisana wspólna deklaracja Światowej Federacji Luterańskiej i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Wydane 31 października 2017 r., w ostatnim dniu tych obchodów, oświadczenie podkreśla, że obie strony poprosiły o przebaczenie za swoje błędy i sposób, w jaki chrześcijanie zranili Ciało Chrystusa i obrażali się wzajemnie w ciągu tych 500 lat.

"My, luteranie i katolicy, jesteśmy głęboko wdzięczni za ekumeniczną drogę, jaką razem przeszliśmy przez ostatnie 500 lat. Ta wspólna pielgrzymka doprowadziła do rozwiania uprzedzeń, lepszego wzajemnego zrozumienia i decydujących porozumień teologicznych" - napisano w deklaracji.

Podpisana w 1999 roku przez Kościoły luterański i rzymskokatolicki deklaracja o usprawiedliwieniu zbliżyła je do siebie. Dokument potwierdza, że katolicy i luteranie uważają, iż dobre uczynki są niezbędne do zbawienia i są zawsze owocem łaski Bożej.

W Święto Reformacji są wręczane nagrody "Śląski Szmaragd". Wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Dotychczas uhonorowani zostali w ten sposób m.in.: przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup opolski Alfons Nossol, pisarz Jerzy Pilch, publicysta Krzysztof Karwat, prof. Ewa Chojecka, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Harasimowicz, prof. Jan Malicki, kompozytor Ryszard Gabryś, Adam Małysz, prof. Dorota Simonides i były wicemarszałek Senatu Marcin Tyrna.

Luteranie i inni ewangelicy uważają, że odnowa, która dokonała się w XVI wieku, nie była wydarzeniem jednorazowym, ale jest procesem. Kościół jako społeczność złożona równocześnie ze świętych i grzeszników wciąż na nowo wymaga oczyszczenia i odnowienia, czyli reformy. Potrzebuje jej każdy niezależnie od przynależności wyznaniowej. Istotą prawdziwego życia z Bogiem jest nieustanne nawracanie się do Niego, ciągłe żmudne naprawianie swojego życia według zasad Ewangelii.

Święto Reformacji jest dla ewangelików dniem wolnym zagwarantowanym ustawowo. Na całym świecie spotykają się zwykle w tym dniu na uroczystych nabożeństwach, ale wspominają reformację również podczas nabożeństwa w jedną z sąsiadujących ze świętem niedziel. W ich trakcie często odczytuje się fragmenty 95 tez, a także śpiewa hymn luteran skomponowany przez Lutra - pieśń "Warownym grodem".

Święto Reformacji obchodzą także ewangelicy innych wyznań, m.in. ewangelicy reformowani i metodyści. W dużych miastach okolicznościowe nabożeństwa są obchodzone wspólnie przez wiernych tych trzech Kościołów.

Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce Kościół ewangelicko-augsburski liczy około 7o tys. wiernych. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Pozostali są skupieni w pięciu diecezjach w całym kraju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter