28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

38. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę wyruszyła z Wawelu

Ocena: 5
366

Kilka tysięcy wiernych wyruszyło w poniedziałek z Krakowa na Jasną Górę w 38. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski, który żegnał pątników zachęcał, aby pielgrzymując w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości modlili się o to, aby Kościół pozostał wierny wspaniałej i chlubnej tradycji służby Ojczyźnie. - Służbie, która daje polskiemu narodowi nadzieję na zwycięstwo tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować” - mówił metropolita krakowski.

fot. Episkopat News, Flickr, domena publiczna

Wydarzenie rozpoczęła się Mszą św. na placu przed Katedrą Wawelską, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii mówił do uczestników, że ich pielgrzymowanie musi być doświadczeniem realności chrześcijaństwa, realności, która jest związana z trudem. - Pielgrzymka jest niewątpliwie wzięciem krzyża. Krzyża podążania na Jasną Górę, pokonywania wielu kilometrów drogi każdego dnia, zmagania się ze swoim zmęczeniem, ale przecież (...) pielgrzymka to wzięcie także na siebie tych brzemion życia, które dla was niekiedy są bardzo trudne – zaznaczył hierarcha, dodając, że pielgrzymi powinni być świadkami Chrystusowego krzyża. - Krzyża zwycięskiego, bo Przemienienie Pańskie na górze Tabor było jakby zapowiedzią tego ostatecznego tryumfu Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – podkreślił arcybiskup.

Metropolita krakowski przytaczając słowa filozofa Leszka Kołakowskiego powiedział, że w świecie współczesnym często Chrystus, a zwłaszcza Jego nauczanie, jest czymś śmiesznym. - Jakże często bowiem nie dyskutuje się z Ewangelią, nie próbuje się w nią wniknąć szukając uzasadnień na to, że ma rację. Jakże często pomija się Ewangelię szyderczym wzdrygnięciem ramion i śmiechem. Niepostępowa, nie na dzisiejsze czasy, nieżyciowa – mówił abp Jędraszewski. - A wy macie, moi drodzy, zmierzając pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę, każdego dnia i każdej godziny potwierdzać: Chrystus ma rację. To w Chrystusie człowiek może odnaleźć pełną prawdę o sobie, o swoim losie i swoim Bożym przeznaczeniu – dodał metropolita krakowski, wyjaśniając, że uczniowie Jezusa powinni być znakiem sprzeciwu dla tego świata. - Mamy być znakiem sprzeciwu w imię miłości. On jest fundamentem, na którym budujemy całą naszą człowieczą egzystencję i całą naszą nadzieję – zwracał uwagę arcybiskup.

Zwracając się do pielgrzymów, metropolita krakowski apelował, aby byli świadkami także jeśli chodzi o miłość do Kościoła. - W tę miłość jest włączona najbardziej podstawowa intencja tej pielgrzymki, modlitwa za Ojca Świętego Franciszka. Otoczcie go swoją serdeczną modlitwą, aby był dla Kościoła na wzór Piotra, pełniąc posługę Piotrową we współczesnym świecie, aby był dla tego Kościoła opoką – wyznał hierarcha.

Kolejną intencją, na którą wskazał abp Jędraszewski jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. - Zdajemy sobie sprawę z tego jak ogromną rolę przez te mroczne lata odegrał Kościół katolicki podtrzymując ducha polskości we właściwy dla siebie sposób, uwzględniając różne konteksty zaborów, rosyjskiego, austriackiego i pruskiego. Różne wyzwania, różne też możliwości działania, ale zawsze bycie z Polskim narodem na dobre i na złe – mówił.

Arcybiskup zachęcał pielgrzymów, aby prosili o to, aby Kościół dzisiaj pozostał wierny tej wspaniałej i chlubnej tradycji służby Ojczyźnie.
- Służba, która polega przede wszystkim na tym, że głosi się Chrystusa i Jego Ewangelię w porę i nie w porę, dając nieustannie każdego dnia polskiemu narodowi nadzieję, nie tylko na przetrwanie, ale na przemianę, na zwycięstwo tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować – powiedział abp Jędraszewski. - Idźcie, by budzić na nowo Ducha Chrystusowego i przemieniać w ten sposób oblicze naszej ziemi – dodał na zakończenie.

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę należy do najliczniejszych w Polsce. Co roku z Wawelu wędruje ok. 8–10 tys. pątników. Mają do pokonania ok. 150 km drogi Szlakiem Orlich Gniazd. Na Jasną Górę dotrą 11 sierpnia. Piesza Pielgrzymka Krakowska wędruje na Jasną Górę w ośmiu wspólnotach. Wraz z pielgrzymami krakowskimi do Częstochowy wędrują także pątnicy z Włoch, Anglii, Stanów Zjednoczonych, a także Czesi, Słowacy i Węgrzy oraz liczna grupa Ruchu Communione e Liberazione. W wędrówce pielgrzymom towarzyszy hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Tradycja pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on z krakowskich Błoni - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Podczas nabożeństwa kilkaset tysięcy studentów, dzieci, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się w intencji Ojca Świętego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter