25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

40 lat misjom

Ocena: 2.5
993

Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie działa już 40 lat. Wspiera misje salezjańskie w świecie, zrealizował ponad 600 projektów misyjnych.

fot. arch. Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie

Centralne obchody jubileuszu odbyły się 19 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Mszę świętą celebrował bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Krzyże misyjne otrzymali wolontariusze przygotowujący się do pracy w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Południowej. Po Eucharystii odbył się panel z wolontariuszami i misjonarzami, goście z zagranicy łączyli się przez telemost. Z koncertem wystąpiła Magda Anioł, a Krzysztof Karpiński zaprezentował układ taneczny. Zebrani wysłuchali hymnu jubileuszowego „Twoja misja”, wykonanego przez Magdę Anioł i Adama Szewczyka.

Salezjański Ośrodek Misyjny (SOM) prowadzi cyklicznie około 30 zbiórek na różne projekty misyjne. – Do tej pory udało się nam zrealizować ponad 600 projektów. Jest to pomoc jednorazowa na konkretne dzieła w dziedzinie edukacji i wychowania, ewangelizacji, leczenia, dożywiania, pomocy humanitarnej, infrastruktury i transportu – wymienia ks. Jacek Zdzieborski SDB, dyrektor SOM.

W ramach projektu Adopcji na Odległość pomocą jest objętych 45 placówek w 21 krajach. Darczyńcy deklarują stałe wpłaty. – Prowadzimy adopcję grupową, a nie indywidualną, ponieważ misjonarze w danym kraju znają najpilniejsze potrzeby ludności. Przygotowują m.in. wyprawki szkolne, mundurki, wyżywienie dla dzieci. Dzięki temu pomoc dociera równo do wszystkich potrzebujących – opisuje ks. Zdzieborski.

SOM powstał we wrześniu 1981 r., początkowo miał siedzibę w Łodzi, następnie w Warszawie, najpierw na ul. Kawęczyńskiej 53, a od 24 maja 1991 r. przeniósł się do nowego budynku przy ul. Korowodu 20. – Powstał jako dom dla polskich misjonarzy, stanowił zaplecze duchowe i materialne, był przystanią dla wracających z misji. Miejscem odpoczynku lub rozpoczęcia leczenia. Z czasem ośrodek stał się przestrzenią rozwijania działalności misyjnej, skierowanej na cały świat – mówi ks. Jacek.

W 2002 r. SOM zaczął przygotowywanie wolontariuszy świeckich do wyjazdu na misje, tak powstał Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco (MWDB). Do tej pory w ramach prowadzonej działalności kilkaset młodych ludzi wyjechało na wolontariat misyjny. Vivien Lidzbarska we wrześniu uda się na trzymiesięczną wyprawę misyjną do Gruzji. – W centrum znajduje się modlitwa, a nie tylko aktywność pomocowa. A celem jest pogłębianie własnej wiary i poznawanie siebie, także poprzez okazywanie dobra innym. Salezjanie pomagają nam wybrać miejsce, które pasuje do naszych indywidualnych predyspozycji – opowiada.

Istnieje możliwość wyjazdu na misję długoterminową na rok i krótkoterminową na kwartał. Vivien będzie zajmować się animowaniem zajęć z dziećmi, pomocą w pracach domowych, przygotowywaniem posiłków oraz uczeniem najmłodszych języka angielskiego. – Podczas rocznej formacji misyjnej uczestniczyliśmy w comiesięcznych konferencjach prowadzonych przez koordynatora Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco ks. Tomasza Łukaszuka SDB dla wszystkich wolontariuszy. Mieliśmy możliwość rozmów z misjonarzami, którzy opowiadali nam o swoich placówkach – komentuje Vivien.

Ks. Łukaszuk podkreśla, że wśród misji prowadzonych w Kościele katolickim salezjanów wyróżnia praca z młodzieżą. Dzieła misyjne rozpoczynają się od edukacji miejscowej ludności. Organizowane są szkolenia młodzieży i nauka konkretnego zawodu.

– Byłem dziesięć lat misjonarzem na Madagaskarze, przy parafiach salezjańskich w różnych regionach kraju. Angażowaliśmy się m.in. w wyrównywanie szans zawodowych młodych kobiet, zaczynając od nauki czytania i pisania, szydełkowania, robienia na drutach – opowiada ks. Tomasz.

Pobyt na misjach nauczył go przyjmowania życia takim, jakie ono jest. Jako misjonarz żył w warunkach, w których doskwierały brak bieżącej wody i prądu, trudności z zakupem żywności. – Misje pomogły mi dostrzec, że wszystko, co posiadam, jest darem od Pana Boga. Nauczyłem się od mieszkańców Madagaskaru cieszyć z prostych rzeczy. Nie zapomnę ludzkiej serdeczności i chęci dzielenia się wszystkim, co mają – wyznaje.

O akcjach pomocy misyjnej SOM można przeczytać na stronie www.misjesalezjanie.pl oraz w czasopiśmie „Misje Salezjańskie”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter