28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

5 lat temu odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży w Polsce

Ocena: 0
814

Dokładnie 5 lat temu, w dn. 26–31 lipca 2016 roku odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Krakowie. Spotkanie, w którym uczestniczył papież Franciszek, przebiegało pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). W wydarzeniu uczestniczyło około 2 mln pielgrzymów ze 184 krajów wszystkich kontynentów.

fot. Silar - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Były to drugie ŚDM w Polsce, po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991 roku. Miejscem wydarzenia był Kraków i Brzegi k. Wieliczki, gdzie urządzono Campus Misericordiae – Pole Miłosierdzia.

We wtorkowe popołudnie 26 lipca, delegacje młodzieży ze wszystkich kontynentów, przeszły w procesji między sektorami na krakowskich Błoniach, podając sobie kolejno na ramiona krzyż Światowych Dni Młodzieży. Jego wniesienie na papieski ołtarz i ustawienie ponad wiwatującym tłumem młodzieży było oficjalnym otwarciem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Przez cztery dni – od czwartku do niedzieli 31 lipca, młodzieży towarzyszył Franciszek, który przemawiał do młodych nie tylko podczas Mszy świętej i nabożeństwa drogi krzyżowej, ale też – trzykrotnie – ze słynnego “okna papieskiego” przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia i małżeństwa, ale też cierpienia i śmierci.

Światowe Dni Młodzieży 2016 zainaugurowano 26 lipca Mszą św. na krakowskich Błoniach pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. „Polska i Kraków cieszy się Wami” – powiedział metropolita krakowski zachęcił do modlitwy w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata”. Zapewnił, że w szczególny sposób modli się za księdza, który tego dnia został zamordowany we Francji. Chodzi o ks. Jacquesa Hamela, który zginął z rąk islamistów podczas ataku na kościół w Saint-Etienne-du-Rouvray w północnej Francji.

W piątek, 29 lipca Franciszek, uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej sprawowanej na krakowskich Błoniach. W przemówieniu do młodzieży zauważył, że w obliczu wielu niesprawiedliwości często pytamy „gdzie jest Bóg?”, skoro na świecie istnieje zło. I przyznawał: „Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jemu zadać te pytania. A odpowiedź Jezusa jest następująca: „Bóg jest w nich”, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich. Jest On tak zjednoczony z nimi, że tworzy niemal 'jedno ciało'”.

Papież zaapelował też: „Drodzy młodzi, Pan ponownie zaprasza was, byście stawali się aktywnymi bohaterami służby; pragnie was uczynić konkretną odpowiedzią na potrzeby i cierpienia ludzkości”.

W sobotę, 30 lipca 2016 roku w tym miejscu odbyło się całonocne czuwanie młodzieży. W sobotę podczas czuwania na Campus Misericordiae Franciszek mówił o paraliżu naszych czasów – „myleniu szczęścia z kanapą”, ogołacającym nas z wolności. Papież przestrzegł przed życiem w uśpieniu, narkotycznym odurzeniu i otępieniu.

Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat po to, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi

– powiedział.

W niedzielę 31 lipca, w ostatnim dniu pobytu w Polsce, papież poświęcił dwa nowe budynki Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które powstały dla upamiętnienia ŚDM: Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas “Chleb Miłosierdzia”. Pierwsza placówka to dom wsparcia dziennego wraz z domem stałego pobytu dla osób starszych „Campus Misericordiae”, druga zaś – magazyn żywności przeznaczonej do rozdania potrzebującym w parafiach.

Następnie, zmierzając do ołtarza w papamobile Franciszek odbył ośmiokilometrową podróż między sektorami, witany entuzjastycznie przez około 2 mln pielgrzymów ze 184 krajów ze wszystkich kontynentów.

Podczas Mszy św. wieńczącej wydarzenie, papież zachęcił młodych, by nie zapominali o modlitwie gdyż „Jezus bardzo ufa”, że pośród wszystkich codziennych kontaktów i czatów na pierwszym miejscu będzie „złota nić modlitwy” a Ewangelia stanie się trwałym „nawigatorem” na drogach ich życia.

Franciszek tłumaczył, że Bóg kocha nas bardziej, niż my kochamy samych siebie, że wierzy w nas bardziej, niż my wierzymy w siebie, że zawsze nam „kibicuje” jako najbardziej niezłomny z fanów – mówił Papież. Nazwał smutek „wirusem”, który zaraża i blokuje wszystko. Zachęcił do codziennej porannej modlitwy: „Panie, dziękuję Ci, że mnie kochasz; spraw bym zakochał się w moim życiu!”. Wskazał na wielki dar, jakim jest „kochać i być kochanym”.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyły katechezy głoszone w 33 językach przez biskupów z różnych stron globu, zarówno w samym Krakowie, jak i okolicznych miejscowościach: w kościołach, na stadionach, rynkach i w parkach. Biskupi podkreślali, że czas Bożego miłosierdzia trwa.

Z kolei koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach – złożyły się na Festiwal Młodych. W kilkudziesięciu miejscach w Krakowie i okolicach odbyło się blisko 250 edukacyjnych, kulturalnych i sportowych wydarzeń przygotowanych przez wielu znanych artystów chrześcijańskich z całego świata.

Szczególny klimat miały spotkania Franciszka z młodzieżą zgromadzoną pod słynnym „oknem papieskim” – miejscem doskonale znanym z wielokrotnych, wieczornych spotkań młodych z Janem Pawłem II. Papież udzielał młodych bardzo praktycznych wskazówek życiowych. Pierwszego dnia, modląc się w intencji 22-letniego wolontariusza ŚDM, który zmarł na raka nie doczekawszy wydarzenia, zachęcił młodych, by wybrali „właściwą drogę życia”, dodając: „Nie bójcie się: Bóg jest wielki, Bóg jest dobry! Bądźcie radośni – to obowiązek tych, którzy idą za Jezusem!”

Innym razem przekonywał, że stosowanie trzech słów: „proszę, dziękuję, wybacz” pozwoli dobrze przeżyć życie rodzinne i małżeńskie. Zwrócił uwagę, że życie małżeńskie jest trudne i małe sprzeczki, podniesiony głos a nawet to, że „czasem idą w ruch garnki czy naczynia” są czymś „w pewien sposób naturalnym”. „Nie wpadajcie w panikę, gdy to się zdarza” – przekonywał i dodał: „Proszę, nigdy nie kończcie dnia bez prośby o zgodę”.

W przejmującej, wieczornej refleksji po wizycie na terenie b. obozu Auschwitz-Birkenau, Franciszek powiedział młodym: „Możemy mówić, że widzieliśmy okrucieństwo sprzed 70 lat, ludzi, którzy umierali rozstrzelani, w komorach gazowych. Jednak dziś w tylu miejscach na świecie, gdzie toczy się wojna, dzieje się dokładnie to samo. Tak wygląda rzeczywistość”.

Papież podczas Mszy św. na zakończenie ŚDM 2016 ogłosił, że następne spotkanie odbędzie się w Panamie w 2019 roku.

Swoje odczucia dotyczące ŚDM w Krakowie, Ojciec Święty wyraził m.in. w przesłaniu na kolejny, 32. ŚDM, obchodzony w w 1017 roku – tym razem w poszczególnych diecezjach. Papież napisał m.in.:

Pozwoliliśmy się poprowadzić świętemu Janowi Pawłowi II i świętej Faustynie Kowalskiej, apostołom Bożego Miłosierdzia, aby dać konkretną odpowiedź na wyzwania naszych czasów. Przeżyliśmy intensywne doświadczenie braterstwa i radości oraz daliśmy światu znak nadziei; różne flagi i języki nie były źródłem niezgody i podziału, ale okazją, aby otworzyć drzwi naszych serc, żeby budować mosty.

Światowe Dni Młodzieży były głównym ale nie jedynym celem pięciodniowej wizyty Franciszka w Polsce. Podczas rozpoczętego 27 lipca (2016 r.) pobytu w naszym kraju Franciszek spotkał się z władzami RP na Wawelu, uczcił na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski, modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu oraz siostry prezentki w ich klasztorze w Krakowie.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter