18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

96 lat temu wybuchło powstanie wielkopolskie

Ocena: 0
2075
– Gdyby polskie rodziny nie pielęgnowały miłości do ojczyzny, powstanie wielkopolskie nie zakończyłoby się zwycięstwem – podkreślił abp Stanisław Gądecki.
20141227 16:18
msz / Poznań (KAI), mz
fot. PAP/Marek Zakrzewski
 
W bazylice kolegiackiej w Poznaniu metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w 96. rocznicę wybuchu jednego z nielicznych zwycięskich powstań niepodległościowych narodu polskiego.

Mszę rozpoczęło wprowadzenie sztandaru wojskowego oraz odśpiewanie hymnu państwowego.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, ks. ppłk Mariusz Stolarczyk, proboszcz kościoła garnizonowego w Poznaniu, władze województwa wielkopolskiego, przedstawiciele wojska, policji, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, a także harcerze, zarząd i członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, młodzież, poczty sztandarowe i licznie zgromadzeni Wielkopolanie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na ogromną wartość wolności. – Nikt nie może się uchylać od osobistej odpowiedzialności za wolność. Nie ma wolności bez ofiar – mówił abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił, że pokolenia, które już odeszły, a które przeżyły odzyskanie niepodległości, pozostawiły nam niezwykle cenną lekcję. – Wolność jest bardzo cenną wartością, za którą trzeba płacić wysoką cenę, odznaczającą się czujnością i gotowością składania ofiar – zaznaczył metropolita poznański.

Przekonywał, że ofiarę na rzecz wolności potrafią ponieść ci, którzy nie uchylają się od odpowiedzialności, zgadzają się ponieść stratę, narażając na szwank własne zdrowie i życie.

Metropolita poznański przypomniał, jak ważną i niezastąpioną rolę w odzyskaniu niepodległości przez Wielkopolan odegrało polskie duchowieństwo, które było jedną z najbardziej dynamicznych grup organizacyjnych. Sprzeciwiało się ono wszelkim przejawom germanizacji społeczeństwa polskiego, prowadziło działalność oświatową, kulturotwórczą i ekonomiczną.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że kapłani uczestniczyli w tajnych organizacjach niepodległościowych, organizowali zbiórki pieniężne na rzecz powstańców, zachęcali do udziału w powstaniu. – Nie można pomijać też roli polskich kobiet, które kształtowały polską tożsamość wśród dzieci i mężów, podtrzymywały polską tradycję i przekazywały miłość do ojczyzny – zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański pytał, czy powstanie wielkopolskie znajduje należne miejsce wśród współczesnych Polaków. – Trzeba wciąż zorganizowanej współpracy, by została przywrócona pamięć o ok. 2300 zabitych i 3 tysiącach rannych powstańcach, którzy walczyli i budowali naszą niepodległość – podkreślił metropolita poznański.

Przed południem złożono kwiaty przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i na grobie pierwszego przywódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. jako odpowiedź na negatywne reakcje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego działacza niepodległościowego i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zakończyło się rozejmem w Trewirze w 1919 r. Powstanie wielkopolskie wywarło wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, a także na ideę walki o dostęp do Bałtyku.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter