13 grudnia
czwartek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Depo: Życie człowieka jest darem Bożym

Ocena: 0
1072

– Miłosierdzie to miłość potężniejsza od wszelkich uwikłań człowieka, także w tajemnicy ran i cierpienia – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy Świętej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

2016-02-11 18:56 
ks. mf / Częstochowa (KAI), sg

Mszę Świętą z metropolitą częstochowskim koncelebrowali duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej. We Mszy Świętej wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel”, Rycerze Kolumba, pracownicy Caritas oraz chorzy i cierpiący. 

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „posługujący chorym to słudzy miłości miłosiernej”. Odnosząc się do tajemnicy cierpienia przypomniał słowa poetki Aliny Paul, która w jednym ze swoich utworów napisała, że „najważniejsza jest wiara, że cierpienie połączone z krzyżem zawsze ma sens”. Abp Depo przypomniał również, że „czas Wielkiego Postu jest opatrznościowym darem od Boga, jest zaproszeniem do współpracy z łaską i czasem, by odrzucić bezsens życia”. – Życie człowieka jest darem Bożym i sposobem uczestniczenia w Boskim życiu na czas i wieczność – kontynuował metropolita częstochowski. 

Arcybiskup podkreślił, że „być chrześcijaninem to trwać w radykalnej dyspozycji dla Chrystusa, zanegować samego siebie, aby dźwigać krzyż i iść za Jezusem”. – Chociaż istnieje wspólna perspektywa utraty życia i cierpienia dla Chrystusa. jednak celem jest zmartwychwstanie – dodał arcybiskup. Metropolita częstochowski wskazał na Maryję Matkę miłosierdzia, która jest przewodniczką na drodze kroczenia za Chrystusem. 

– Możemy prosić Jezusa miłosiernego przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym. Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych – cytował arcybiskup słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Jako świadectwo przybliżył abp Depo przykład cierpienia przyjaciela ks. kan. Jana Borończyka. – Doświadczony chorobą i cierpieniem udał się na pielgrzymkę ocalenia do Lourdes i wypowiedział słowa „Przyjechałem po cud, ale zgoda, mogę umrzeć – mówił abp Depo i na zakończenie przypomniał, że „trzeba zaufać Bogu w Jego Planie Opatrzności na wzór Maryi i kontemplować oblicze miłosierne Jej Syna Jezusa Chrystusa”. 

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski zawierzył chorych i cierpiących Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa i udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem. Zaapelował również do chorych i cierpiących, aby szczególnie modlili się o dobre owoce jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

Dziękując metropolicie częstochowskiemu Andrzej Kalinowski założyciel i Katolickiego Ruchu „Betel” podkreślił, że „chorzy i cierpiący swoimi słabościami ukrytymi i widocznymi są bardzo potrzebni Kościołowi i chcą mu służyć swoją modlitwą, świadectwem i obecnością”. 

Metropolita częstochowski poświęcił również dziesięć wózków inwalidzkich, które dla archidiecezji częstochowskiej podarowali Rycerze Kolumba.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -