20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: celem liturgii jest uwielbienie Stwórcy i uświęcenie człowieka

Ocena: 0
529

– Celem każdej liturgii jest uwielbienie Stwórcy i uświęcenie człowieka, dlatego liturgia zakłada tak kierunek wstępujący, czyli od człowieka do Boga, wyrażający się w składaniu ofiary, dziękczynieniu i uwielbieniu, jak i nurt zstępujący, od Boga do człowieka, wyrażający się zstępowaniem Bożej łaski, skutkujący uświęceniem człowieka – powiedział abp Stanisław Gądecki.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

– Celem każdej liturgii jest uwielbienie Stwórcy i uświęcenie człowieka, dlatego liturgia zakłada tak kierunek wstępujący, czyli od człowieka do Boga, wyrażający się w składaniu ofiary, dziękczynieniu i uwielbieniu, jak i nurt zstępujący, od Boga do człowieka, wyrażający się zstępowaniem Bożej łaski, skutkujący uświęceniem człowieka – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze, sprawowanej dla uczestników I Ogólnopolskiego Forum Ceremoniarzy Wyższych Diecezjalnych Seminariów Duchownych.

W homilii przewodniczący KEP podkreślił, że celem zakończonego dziś w stolicy Wielkopolski forum ceremoniarzy „była pomoc w bardziej świadomym przeżywaniu liturgii, która nieraz tak przez duchownych, jak i świeckich przeżywana jest bez większego zaangażowania ze strony wiernych lub wprost zaniedbywana”.

– Pojmowanie i przeżywanie liturgii jedynie zewnętrznie, na sposób materialny czyni z niej pusty akt, przechodzący powoli w rutynę, obojętność albo nawet w obłudę – zauważył metropolita poznański. Przypomniał, że autentyczna liturgia angażuje całą naszą osobę, duszę, serce, umysł, ciało i zmysły.

Nawiązując do czytań liturgicznych, zwrócił uwagę na przejście od kultu materii do ducha, ukazując najpierw Dekalog, zakazujący oddawania kultu wszystkiemu co materialne i widzialne, a następnie scenę oczyszczenia świątyni jerozolimskiej przez Jezusa.

– Dziesięć przykazań to wyraz podstawowych powinności człowieka względem Boga i względem bliźniego, który objawia poważne zobowiązania będące ze swej natury niezmiennymi i obowiązującymi zawsze i wszędzie – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał, że nikt nie może się od nich dyspensować, wszystkie wzajemnie się warunkują, stanowiąc organiczną całość.

– Przekroczenie jednego przykazania staje się przekroczeniem pozostałych, nie można bowiem wielbić Boga, nie miłując ludzi, nie można też okazywać czci drugiemu człowiekowi i zarazem nie czcić Boga, Jego Stwórcy – zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący KEP zauważył, że Dekalog łączy bowiem życie teologalne z życiem społecznym człowieka. Jest znakiem miłości Boga do człowieka i wyrazem pragnienia, by nauczyć go odróżniania dobra od zła, prawdy od fałszu, sprawiedliwości od tego co niesprawiedliwe.

Abp Gądecki, nawiązując do czytanej dziś Ewangelii o zburzeniu świątyni jerozolimskiej przez Jezusa, podkreślił, że Jego gest wymierzony w kupców i bankierów „był atakiem na składanie w świątyni ofiar ze zwierząt, a więc atakiem na istniejącą formę kultu i ofiar w ogólności”. Zaznaczył, że w oczach kapłanów było to naruszenie prawa Mojżeszowego, dlatego władze świątynne słusznie pytają Jezusa, jakim znakiem chce usprawiedliwić swój postępek.

Przewodniczący KEP podkreślił, że Jezus mówi o innej świątyni, „o tej, która ulegnie zniszczeniu na Golgocie”.

– Świątynia zostanie zburzona, Jezus zostanie ukrzyżowany, a potem Jego zmartwychwstałe Ciało, czyli On sam, stanie się rzeczywistą świątynią ludzkości, w której rozpocznie się nowy kult, kult miłości i kult w duchu i prawdzie – zauważył metropolita poznański.

I Ogólnopolskiego Forum Ceremoniarzy Wyższych Diecezjalnych Seminariów Duchownych odbywało się w dniach 2-4 marca w Poznaniu. W ramach spotkania w sobotę 3 marca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza odbyła się konferencja pt. „Liturgia – zaangażowanie ciała – zaangażowanie ducha?” z udziałem bp. Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Oprócz kleryków reprezentujących ponad połowę seminariów diecezjalnych w sympozjum uczestniczyli też przedstawiciele służby liturgicznej archidiecezji poznańskiej, ministranci i ceremoniarze.

Organizatorami forum były Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu.

Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii, czuwa nad prawidłowym przebiegiem liturgii. Funkcja ta jest szczególnie ważna w seminariach duchownych, które zazwyczaj przygotowują ceremonie z udziałem biskupów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter