19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: Krzyż to ostateczne odwrócenie zła

Ocena: 0
3934

– Rozważania Drogi krzyżowej ukazywały świętych, błogosławionych i sługi Boże, którzy przeszli przez dzieje Poznania i pozostawili za sobą naukę o krzyżu. Przez tych ludzi i przez Kościół czasów zniewolenia i czasy rozbiorów przechodziła świętość i to ona, i krzyż przyczyniły się do tego, że niepodległość została odzyskana – mówił wieczorem 15 lutego, podczas Poznańskiej Drogi Krzyżowej, abp Stanisław Gądecki.

fot. pixabay.com

Metropolita poznański przewodniczył Drodze krzyżowej, która przeszła ulicami stolicy Wielkopolski z fary przed pomnik Poznańskiego Czerwca ’56.

Przewodniczący KEP na zakończenie rozważań pasyjnych przypomniał, że „krzyż stanowi wyraz ostatecznego triumfu miłości Boga nad wszelkim złem tego świata”. – Krzyż to ostateczne odwrócenie zła, to najwymowniejszy symbol nadziei, jaki kiedykolwiek widział świat – zaznaczył metropolita poznański. 

Podkreślił, że krzyż jest uniwersalnym znakiem nadziei dla wszystkich ludzi, którzy cierpią i są odrzuceni. – Krzyż przemawia do wszystkich, którzy cierpią, do uciśnionych, chorych, biednych, zepchniętych na margines, ofiar przemocy, dając im nadzieję, że Pan Bóg może przemienić ich cierpienie w radość, izolację we wspólnotę i śmierć w życie – stwierdził abp Gądecki. 

Metropolita poznański zaznaczył, że krzyż ofiaruje nieograniczoną nadzieję naszemu biednemu światu. 

Przewodniczący KEP przypomniał, że zło, cierpienie i śmierć oraz ich tragiczne skutki widoczne w historii przyszły na świat przez grzech Adama. Zaznaczył, że od skutków zła człowiek nie może sam siebie uratować, tylko Pan Bóg może uwolnić go od zniewolenia moralnego i fizycznego. Podkreślił, że „Syn Boży musiał zostać wywyższony, podobnie jak wąż na pustyni został wywyższony przez Mojżesza, aby wszyscy, którzy spojrzą na niego z wiarą, mogli odzyskać życie”.

– Zbawcza interwencja miłosiernego Boga zmieniła rzeczywistość grzechu i śmierci w ich przeciwieństwo – zauważył abp Gądecki.

Krzyż z bazyliki farnej, która była tego dnia kościołem stacyjnym miasta Poznania, nieśli przedstawiciele poznańskich parafii oraz młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan”.

W nabożeństwie uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy: bp senior Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek, duchowieństwo, wierni miejskich i podmiejskich parafii wraz ze swoimi duszpasterzami, klerycy, osoby życia konsekrowanego oraz Rycerze Kolumba i harcerze.

Tegoroczne rozważania głoszone przy stacjach pasyjnych nawiązywały do postaci i dzieł świętych, błogosławionych i sług Bożych z archidiecezji poznańskiej, m.in. św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Piątki Poznańskiej, bł. siostry Sancji Szymkowiak, sług Bożych siostry Marii Włodzimiry Wojtczak, ks. Stanisława Streicha, dr. Kazimierza Hołogi oraz ks. Aleksandra Woźnego. 

– Jezu, Ty nie chcesz, żebyśmy Cię tylko podziwiali, chcesz, żebyśmy Cię naśladowali w miłości. Nasi wielkopolscy bohaterowie wiary pokazali nam, że jest to możliwe. Niech to wołanie świętych o świętość przyczyni się do tego, że przez piękne, szlachetne i święte życie kolejnych pokoleń Wielkopolan miłość Boża nie zostanie nieodwzajemniona, a Twoja, Jezu, zbawcza cena naszego zbawienia nie zostanie zaprzepaszczona – mówił ks. dr Rafał Pajszczyk, wiceoficjał Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu, który prowadził rozważania Drogi krzyżowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter