28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: sprawiedliwy i skuteczny system finansów publicznych daje dobre wyniki w dziedzinie ekonomii

Ocena: 0
566

– Sprawiedliwy, wydajny i skuteczny system finansów publicznych daje dobre wyniki w dziedzinie ekonomii, ponieważ wspiera rozwój zatrudnienia, podtrzymuje działalność przedsiębiorczą, zwiększa wiarygodność państwa opartą na systemie ochrony i ubezpieczeń społecznych, szczególnie nastawionych na ochronę najsłabszych – powiedział abp Stanisław Gądecki.

fot. Wikipedia, a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en">CC BY-SA 2.5


Sprawiedliwy, wydajny i skuteczny system finansów publicznych daje dobre wyniki w dziedzinie ekonomii, ponieważ wspiera rozwój zatrudnienia, podtrzymuje działalność przedsiębiorczą, zwiększa wiarygodność państwa opartą na systemie ochrony i ubezpieczeń społecznych, szczególnie nastawionych na ochronę najsłabszych – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. z okazji pierwszych centralnych obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W poznańskiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, dyrektorzy i naczelnicy reprezentujący Krajową Administrację Skarbową (KAS), jej funkcjonariusze i pracownicy cywilni. Obecni byli też Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Marian Banaś, szef KAS, oraz Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. 

W homilii metropolita poznański podkreślił znaczenie pobierania podatków dla funkcjonowania państwa. Przypomniał też nauczanie Pisma świętego i Kościoła katolickiego odnośnie do płacenia podatków.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że pierwszeństwo Boga nie eliminuje uprawnień ludzkiej władzy do pobierania podatków. Zauważył jednak, że Biblia zwiera krytykę nadmiernego opodatkowania. 

– W praworządnym i umiarkowanym państwie trzeba płacić podatki, ale z tego nie wynika wcale poparcie dla podatków wysokich – stwierdził metropolita poznański. 

Podkreślił, że Pismo święte potępia nadużycia w sposobie pobierania podatków, nie zaś sam zawód poborcy podatkowego. 

Przewodniczący KEP zauważył, że ogólna zgoda na podatki i zlecenie umiarkowanych stawek łączy się z potępieniem zdzierstwa podatkowego. 

Abp Gądecki przywołał nauczanie papieża Leon XIII, zawarte w encyklice „Rerum novarum" na temat wysokich podatków, które stanowią zamach na święte prawo własności. Metropolita poznański zaznaczył, że słowa te padły w 1893 r., kiedy podatki były w Europie o wiele niższe niż są obecnie. 

Zwrócił uwagę na fakt, że potępienie zbyt wysokich podatków brzmi dzisiaj wyjątkowo aktualnie. Abp Gądecki podkreślił, że powszechnym zjawiskiem jest dzisiaj zbyt wysokie opodatkowanie. – Dzisiejszy człowiek mógłby wymienić jednym tchem PIT, CIT, podatek od nieruchomości i jeszcze wiele innych. Nadmierne podatki to stała cecha państwa, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z monarchią czy z demokracją – zaznaczył abp Gądecki. 

Przewodniczący KEP podkreślił, że władza może pobierać podatki na wspólne potrzeby, ale „nie wolno jej okradać obywateli i wyzyskiwać na rzecz samej władzy, którą dawniej reprezentował monarcha i jego dwór, a dzisiaj warstwa rządząca i warstwa urzędnicza". 

– Zbieranie podatków i wydatki publiczne nabierają fundamentalnej wagi ekonomicznej dla każdej wspólnoty braterskiej i ekonomicznej. Celem, do którego winno się zdążać, jest system finansów publicznych będący także narzędziem rozwoju i solidarności – wskazał metropolita poznański. 

Zaznaczył, że odpowiedzialnością rządzących jest to, by podatki nie stawały się formą niesprawiedliwego grabienia obywateli, niemalże ze wszystkiego. 

Po Mszy św. na placu przed katedrą odbyła się uroczystość nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Poznaniu. Pracownicy i funkcjonariusze administracji skarbowej odebrali też odznaczenia państwowe.

Do czasu utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej organy administracji skarbowej były podzielone na: administrację podatkową, Służbę Celną i kontrolę skarbową. 16 listopada 2016 Sejm przyjął ustawę o połączeniu tych organów w jednolitą formację. Ustawa ujednoliciła także przepisy o kontrolach celnych i skarbowych; zainaugurowała współpracę urzędów oraz utworzyła wewnętrzny pion – Służbę Celno-Skarbową. Weszła ona w życie 1 marca 2017.

Głównym zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest pobór należności podatkowych i celnych oraz kontrola prawidłowości realizacji obowiązków związanych z daninami publicznymi.

Krajowa Administracja Skarbowa jest podporządkowana ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, a jej szefem jest wiceminister finansów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter