19 grudnia
środa
Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: syn marnotrawny to człowiek wszystkich czasów

Ocena: 0
2919
Syn, który otrzymawszy od ojca przypadającą mu część majątku, odchodzi od ojca i szuka łatwego szczęścia, żyjąc rozrzutnie, to człowiek wszystkich czasów, począwszy od Adama − mówił podczas nabożeństwa pokutnego w poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki.
2015-03-22 13:43
msz / Poznań (KAI), sg

fot. F? / Foter / CC BY

Metropolita poznański przewodniczył 21 marca wieczorem nabożeństwu połączonemu ze spowiedzią indywidualną.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym, zawartej w Ewangelii wg św. Łukasza, zwrócił uwagę na jej aktualność, bowiem sytuacja ta znana jest wielu ojcom i matkom dorastających dzieci. Zaznaczył, że syn, odchodząc od ojca, był przekonany, że odchodzi w kierunku ziemi obiecanej, jaką sobie wymarzył. − Człowiek żyje w ten sposób w kłamstwie, gdy darowaną wolność traktuje jako samowolę. Prowadzi ona do zatracenia, do dramatycznego upadku sytuacji odczłowieczenia, co wymownie ukazuje przypowieść mówiąc o tym, że marnotrawny syn zazdrości świniom pokarmu − stwierdził metropolita poznański.

Podkreślił, że ojciec z przypowieści potrafi kochać swoich synów w sposób dojrzały. Nie przekreśla młodszego syna, bo dom pozostaje dla niego otwarty. Z drugiej strony nie próbuje uchronić go od cierpienia. − Syn zachowa szansę na ocalenie, gdy będzie cierpiał, bo cierpienie otwiera oczy i uświadamia popełniony błąd − mówił abp Gądecki. W młodszym synu dojrzewa poczucie utraconej godności, którą przywraca mu ojciec.

Stwierdził, że przypowieść dotyka pośrednio każdego złamania przymierza miłości, każdej utraty łaski i każdego grzechu.

Wierni zgromadzeni na nabożeństwie w poznańskiej katedrze mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W kościele spowiadał też abp Gądecki.

Nabożeństwo pokutne zakończyło się błogosławieństwem eucharystycznym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -