12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gallagher w MAEA: możliwy jest świat bez broni atomowej

Ocena: 0
448

„Świat wolny od broni jądrowej jest konieczny i możliwy” – podkreślał watykański sekretarz ds. relacji z państwami w Wiedniu podczas rozpoczynającej się 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Abp Paul Gallagher zaznaczył, że nawet w obliczu eskalacji wojny na Ukrainie należy szukać wszelkich sposobów do prowadzenia dialogu.

Fot. Otwarcie 66. Konferencji Generalnej MAEA w Wiedniu

Hierarcha przypomniał, iż dla Stolicy Apostolskiej ważną pozostaje kwestia coraz większego rozbrojenia na każdym poziomie, nie tylko w odniesieniu do broni jądrowej, której zarzucenie uznał jednak za najbardziej potrzebne. „Relacje międzynarodowe nie mogą pozostawać zakładnikami siły militarnej, wzajemnego zastraszania” – wskazał szef watykańskiej dyplomacji, dodając: „mentalność lęku uderza nie tylko w strony znajdujące się w konflikcie, ale w cały rodzaj ludzki”.

Abp Gallagher powiedział, że Stolica Święta docenia działalność Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Wspomniał na przykład ostatnie starania mające na celu uchronienie świata przed katastrofą, którą mogłyby spowodować walki wokół elektrowni w Zaporożu. Podkreślił także ciągle podejmowane próby ograniczania proliferacji bomb jądrowych przy równoczesnym promowaniu użycia technologii nuklearnej w sposób wspierający integralny rozwój człowieka. Hierarcha wspomniał tutaj o monitorowaniu zanieczyszczenia środowiska, wspomaganiu produkcji żywności, kontrolowaniu zasobów wody pitnej czy leczeniu raka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter