28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Głódź do młodzieży o solidarnej miłości

Ocena: 0
991

– Solidarna miłość, która jest wrażliwa i dąży do zaradzenia ludzkim potrzebom, niech będzie dla was ideałem w codziennym życiu i postępowaniu – mówił metropolita gdański do młodych pielgrzymów z różnych krajów świata.

2016-07-23 13:51
am / Gdańsk (KAI), mz
fot. PAP/Piotr Wittman

W bazylice mariackiej abp Sławoj Leszek Głódź spotkał się z młodzieżą, która uczestniczy w diecezjalnych obchodach ŚDM.

– Cieszę się, młodzi przyjaciele, że odpowiedzieliście na zaproszenie papieża Franciszka i przyjechaliście na Światowe Dni Młodzieży – powiedział do pielgrzymów metropolita gdański.

Dodał, że Gdańsk to miejsce o długiej i szczególnej historii, miasto portowe, które przez wieki było dla Polski „oknem na świat”, miasto wielkich uczonych: astronoma Jana Heweliusza, fizyka Daniela Gabriela Fahrenheit’a i filozofa Artura Schopenhauer’a. – To miasto szczerej wiary i ciężkiej pracy, w którym narodził się ruch „Solidarności”. Dzięki waszej obecności to wyjątkowe miasto staje się jeszcze piękniejsze – powiedział.

Abp Głódź zapewnił pielgrzymów, że Gdańsk jest w tych dniach ich domem, a oni są częścią gdańskiej rodziny. – Czerpiemy od was radość i entuzjazm, czerpiemy ze świadectwa waszej wiary. A z drugiej strony chcemy podzielić się z wami tym, co mamy najcenniejszego: naszą wiarą i religijnością, kulturowym dziedzictwem i słynną polską gościnnością – dodał.

Pielgrzymom z zagranicy abp Głódź opowiedział o "Solidarności", podkreślając, że jej idea od zawsze obecna jest w myśli chrześcijańskiej. – Pokolenia gdańszczan pamiętają papieskie nauczanie słowa i prawdy przekazane przez Jana Pawła II: „Nie ma wolności bez solidarności” i: „Nie ma solidarności bez miłości”. Tym słowom pragniemy być wierni, realizując ideały solidarnej miłości w codziennym życiu – tłumaczył.

Przypominając słowa orędzia Franciszka na Światowe Dni Młodzieży przypomniał, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” i dodał, że "właśnie z tego powodu piąte błogosławieństwo nazywa szczęśliwymi tych, którzy są miłosierni". Zachęcił młodych do wejścia w "tę logikę Boskiego daru, logikę miłości darmowej". – To właśnie miłość jest tą więzią, która otwiera nas na Bożego Ducha i Boże działanie – powiedział abp Głódź.

Metropolita gdański wskazał na jednego z patronów ŚDM – bł. Piera Giorgia Frassatiego, o którym powiedział, że "jego postawa i pełne ofiarnej służby zaangażowanie w pracę na rzecz drugiego człowieka przypomina, że miłosierdzie ma wymiar solidarnej miłości z drugim człowiekiem".

– Solidarna miłość, która jest wrażliwa i dąży do zaradzenia ludzkim potrzebom niech będzie dla was ideałem w codziennym życiu i postępowaniu. Wpatrujcie się w Chrystusa, „który nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” – powiedział abp Głódź.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter