14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: mówić o Bogu jednym głosem

Ocena: 0
866

– Choć jesteśmy różni, łączy nas ten sam Bóg Stwórca, Bóg Miłości i Miłosierdzia, który jest naszą radością. Postępując sekularyzacja jest dla nas wyzwaniem byśmy zwarli szeregi i mówili o Nim światu jednym głosem – podkreślił abp Henryk Hoser SAC.

2016-01-18 16:19
mag / Warszawa (KAI), sg

Nabożeństwem ekumenicznym w bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze zainaugurowano w stolicy oficjalne obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana".

W czasie Mszy św. bp warszawsko-praski podkreślił, że sprawcą jedności jest Duch Święty – Duch Trójcy Świętej, która jest modelem budowania wszelkiej ludzkiej wspólnoty. – Ten Duch wciąż się unosi nad ziemią i nad naszą historią w akcie nieustannego jej stwarzania – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, za św. Pawłem, że Duch Święty nie stawia granic, ale przenika wszystko hojnie rozdzielając swoje dary i charyzmaty, które służą całej wspólnocie Kościoła. Jako przykład przywołał wybitne postacie ze świata filozofii, kultury i nauki, które wniosły swój niepowtarzalny wkład w dorobek całej ludzkości. Wspomniał twórcę egzystencjalizmu Sørena Kierkegaarda, który był Duńczykiem i przynależał do Kościoła luterańskiego, niemieckiego duchownego Kościoła ewangelickiego Dietricha Bonhoeffera, który zginął w obozie koncentracyjnego w Flossenbürgu. – Czerpał on zarówno z protestantyzmu jaki z katolicyzmu oraz prawosławia – zwrócił uwagę abp Hoser. Wymienił również protestanckiego pastora Alberta Schweitzera, który był nie tylko wybitnym filozofem, ale również znakomitym koncertmistrzem i misjonarzem, a także Paula Evdokimova rosyjskiego teologa prawosławia. – Są to wielkie snopy światła, którymi możemy do dziś się kierować – stwierdził abp Hoser.

Nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II zwrócił uwagę na komplementarność Kościoła Wschodu i Zachodu. – Jedna z tradycji akcentuje Liturgię Słowa, druga Liturgię Eucharystii, ale wszystkie one mówiąc o Bogu tworzą dla nas przestrzeń sakralną stając się dla nas Ojczyzną w której możemy wzrastać w wymiarze transcendentalnym, czyli ożywieni duchem religijnym mając świadomość, że jest coś ponad nami, że niebo nie jest puste – powiedział kaznodzieja.

Zaapelował by czas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność był przede wszystkim okazją do szukania w drugim człowieku przede wszystkim brata, a nie wroga. Stąd jak podkreślił – tak ważna jest postawa miłosierdzia. Wspomniał przy tym o pozytywnych owocach wspólnych inicjatyw na polu społecznym. – Współpraca naszych instytucji charytatywnych, jakimi są Caritas, Eleos i Diakonia, które prowadząc dzieła miłosierdzia służąc człowiekowi potrzebującemu, przynosi znacznie większe owoce niż gdyby działały samodzielnie – zwrócił uwagę abp Hoser.

Podkreślił, że jednym z największych wyzwań jaki staje obecnie przed chrześcijaństwem jest sekularyzacja współczesnego świata. – Jest dla nas wezwanie byśmy zwarli szeregi i mówili światu jednym głosem o Bogu Stwórca, Bogu Miłości i Miłosierdzia, który jest naszą radością – stwierdził bp warszawsko-parski.

Na zakończenie liturgii bp Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przyznał, że choć chrześcijanie różnych wyznań są jeszcze daleko od widzialnej jedności, to jednak na płaszczyźnie ludzkich serc ona już się w nich dokonuje. – Kiedy staniemy przed Panem, wówczas nie będzie On pytał o naszą przynależność religijną, ale o to, czy każdy z nas wypełni zadanie, dla którego żył na tej ziemi, a którym jest miłość Boga i drugiego człowieka – zwrócił uwagę duchowny.

Podkreślając znaczenie chrztu świętego wspomniał o wyzwaniach jakie staje przed wyznawcami Chrystusa. – Rodząc się do nowego życia mamy być dla tego świata solą i światłością. Przez Chrystusa, który w nas mieszka mamy sprawić, by życie niewierzących często nijakie i puste miało smak i cel, by mogli oni lepiej zrozumieć siebie a przez to również i Boga – powiedział duchowny.

Autorami tegorocznego hasła Tygodnia Modlitw o Jedność „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" są chrześcijanie z Łotwy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter