29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: św. Jan Paweł II pokazał nam fundamentalną i sakralną wartość życia człowieka

Ocena: 0
905

Nie było w historii Kościoła osoby, która więcej napisała o wartości ludzkiej płciowości" – podkreślił abp Henryk Hoser, lekarz i misjonarz, pierwszy przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych.

Fot. print screen YouTube

Abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że obchody stulecia urodzin papieża to przede wszystkim wielkie zobowiązanie, aby dobrze poznać nauczanie Jana Pawła II, zwłaszcza w zakresie godności ludzkiej osoby, wartości życia i powołania do małżeństwa i rodziny. Przypomniał, że to, co papież Polak stworzył i ofiarował nam w zakresie teologii ciała, autor biografii papieża George Weigel nazwał „bombą zegarową, która wybuchnie w trzecim tysiącleciu".

W całej historii Kościoła nie było nikogo, kto tak dużo napisał o wartości ludzkiej płciowości

-  powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że „aby być obrońcą życia, trzeba mieć bardzo solidne argumenty, odpowiedni warsztat naukowy z zakresu antropologii ogólnej. Same tezy i emocje nic nam nie dadzą".

Mówiąc o wkładzie kard. Karola Wojtyły we współczesną naukę, filozofię i teologię, wspomniał o stworzeniu przez niego antropologii integralnej, czyli całościowej. „Zakłada ona, że w poszukiwaniu prawdy o człowieku uwzględnia się nie tylko dorobek filozoficzny, ale także to, co o pochodzeniu oraz tożsamości człowieka mówi Biblia oraz oparta na niej teologia".

Arcybiskup zwrócił uwagę, że współczesna nauka daje coraz więcej odpowiedzi fragmentarycznych.

Tymczasem Karol Wojtyła, jako filozof i teolog, starał się pokazać wszystkie wymiary bytowe człowieka zarówno te realizowane w doczesności, jak i związane z transcendencją. Papież bardzo często używał pojęcia „genealogia boska". Kładł nacisk na to, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, w związku z tym posiada ogromną wartość, która przewyższa wartości wszystkich innych bytów istniejących. W konsekwencji ludzkiej osobie przysługuje niezbywalna godność.

- wyjaśnił hierarcha.

Jan Paweł II bardzo często podkreślał, że ludzkie życie samo w sobie ma wielką wartość, nawet jeśli jego manifestacje biologiczne, bywają niekiedy patologiczne. Ta podstawowa wartość jest niezmienna. Ma ona charakter fundamentalny i sakralny

 - dodał.

Abp Henryk Hoser wspomniał o wkładzie Karola Wojtyły w obrady Soboru Watykańskiego II.

Jego dogłębna analiza encykliki Pawła VI „Humanae vitae" oraz wykłady lubelskie zaowocowały książką „Miłość i odpowiedzialność", w której mówi on o ludzkiej miłości w perspektywie antropologii integralnej. Tam bardzo wyraźnie zaznacza, że człowiek jest podmiotem i nigdy nie wolno traktować go w sposób użytkowy

- zwrócił uwagę arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że wkładem w ochronę ludzkiego życia było założenie Papieskiej Akademii Życia i Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Ojciec Święty miał świadomość, że życie człowieka od poczęcia jest nierozłącznie związane z małżeństwem i z rodziną, stąd jego ogromna troska, aby duchowni i świeccy odkryli wartość powołania do małżeństwa i roli rodziny w życiu Kościoła i narodu

- powiedział abp Hoser. Dodał, że „wielką kartą jego nauczania w tym zakresie była encyklika „Evangelium vitae" opublikowana 25 marca 1995 r.

To był niesłychanie ważny dokument mówiący, kim jest człowiek, skąd pochodzi i dokąd zmierza. Papież ocenił w nim podejście świata do ludzkiego życia, ostrzegając przed nowymi zagrożeniami, wśród których wymienił ludobójstwo, przerywanie ciąży, eutanazję oraz inne działania zmierzającego do przedmiotowego traktowania człowieka

- wyjaśnił hierarcha.

Abp Hoser nazwał encyklikę „Evangelium vitae" podstawowym dokumentem dla bioetyki chrześcijańskiej.

Zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II przez cztery lata wykładał także teologię ludzkiego ciała, ukazując je jako nietykalne. Podkreślał, że nie można pod żadnym pozorem pomniejszać jego wartości. Z kolei podczas audiencji środowych papież mówił, że człowiek jest powołany nie tylko do ochrony życia, ale także jego promocji. Poruszył również zagadnienie intymności małżeńskiej. „To była nowość, która wciąż domaga się poznania i przełożenia na konkret życia" – powiedział abp Hoser.

Stwierdził, że „zamiast zachwycania się papieskimi kremówkami trzeba przełożyć nauczanie Jana Pawła II na wymiar katechetyczny w zależności od grupy wiekowej, do której mówimy, na duszpasterstwo rodzin i na homiletykę, aby w końcu nauczanie papieża poznał zwykły człowiek".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter