18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Hoser: Wielki Post pomaga nam pozbyć się idolatrii

Ocena: 0
935

W Środę Popielcową biskup warszawsko-praski przewodniczył wieczorem uroczystej Mszy świętej w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Na znak gotowości do nawrócenia wierni wzięli udział w obrzędzie posypania głów popiołem.

fot. Pixabay.com

W homilii abp Henryk Hoser SAC przestrzegł przed pokusa pogaństwa, tłumacząc, że czas Wielkiego Postu jest szansą na przemianę serca i stylu życia. – Podobnie jak naród wybrany wędrował czterdzieści lat przez pustynię, by pozbyć się pokus pogaństwa i wejść do Ziemi Obiecanej, tak też my potrzebujemy tych czterdziestu dni Wielkiego Postu, by poznać swoje wnętrze i pozbyć się z niego naszych bożków, czyli tego, co zajęło miejsce Boga, tego, co nam Go przysłania. W miarę bowiem, jak się oddalamy od Jezusa, oddajemy się różnym idolatriom – zauważył kaznodzieja.

Podkreślił, że ważnym punktem odniesienia jest dziesięć przykazań, które definiują zarówno prawa Boga w ludzkiej społeczności, jak i prawa każdego człowieka. – To są słowa życia, bo przestrzegając ich zmierzamy w kierunku pełni, nie tylko tu na ziemi, ale również po śmierci – stwierdził duchowny. Ostrzegł jednocześnie przed zgubnymi skutkami zanegowania Dekalogu. – Dziś nie tylko odrzucamy pierwsze trzy przykazania odnoszące się do samego Stwórcy, ale również i kolejne. Zapominamy o konieczności czci ojca i matki; zabijamy; cudzołożymy; kradniemy; kłamiemy; składamy fałszywe przyrzeczenia i przysięgi; składamy fałszywe świadectwa; pożądamy tego, co stanowi cudzą własność, włącznie ze współmałżonkami – wymieniał abp Hoser, ubolewając nad "nowym kodeksem noepogaństwa", które nas otacza i narasta niczym porywająca fala.

Biskup warszawsko-praski nawiązał również do biblijnej sceny kuszenia Jezusa na pustyni. Zwrócił uwagę, że tym, co pozwoliło Chrystusowi odeprzeć ataki szatana, była głęboka relacja z Ojcem. – Jeżeli Bóg zamieszkuje w naszym sercu, jeżeli poprzez pokutę nieustannie odnawiamy Jego obraz w sobie, to wówczas mamy moralną siłę powiedzieć jak Jezus: „Idź precz szatanie” – powiedział duchowny.

Podkreślił, że prawdziwe nawrócenie dokonuje się na poziomie ludzkiego serca, a nie jedynie poprzez zewnętrzne gesty. – To tam, wewnątrz nas, rodzą się decyzje – zwrócił uwagę abp Hoser. Zaznaczył, że świadectwo życia ma stanowić napomnienie dla innych. – Naszym ostatecznym celem jest bowiem świętość, a więc komunia z Bogiem – przypomniał.

Nawiązując do obrzędu posypania głów popiołem, abp Hoser powiedział, że bez Boga człowiek jest jedynie prochem. – Z Nim jesteśmy jak On, a więc mamy życie wieczne, mamy pełnię człowieczeństwa. Z Bogiem jesteśmy szlachetni i użyteczni dla innych, kochamy ich, jesteśmy również im wierni – mówił kaznodzieja. Dodał, że relacja z Chrystusem pozwala człowiekowi odnajdować sens życia bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajduje. – Niech zatem praktyki pokutne, takie jak modlitwa, post i jałmużna pomogą nam spotkać się z Bogiem – życzył wiernym biskup warszawsko-praski.

Na zakończenie zachęcił do skorzystania z inicjatywy kościołów stacyjnych, która w stolicy odbywa się już po raz trzeci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter