3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski o dzieleniu się miłością wspólnoty rodzinnej

Ocena: 0
119

Abp Marek Jędraszewski odprawił w niedzielę w kaplicy krakowskiego Seminarium Duchownego Mszę św. wg formularza za uchodźców i wygnańców. Podczas Eucharystii poprzedzającej spotkanie opłatkowe Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zachęcał m.in. do włączania się w program Caritas „Rodzina rodzinie”.

fot. episkopat.pl

W homilii abp Marek Jędraszewski mówiąc o pomocy uchodźcom, odwołał się do słów papieża Franciszka, skierowanych do Korpusu Dyplomatycznego 8 stycznia. – Z jednej strony musi być gotowość przyjęcia, a z drugiej to, co papież podkreśla z wielką mocą – odpowiedzialność rządzących za własne państwa i narody” – mówił. – I nie można tutaj postępować jak nierozsądny budowniczy z Chrystusowej Ewangelii, który źle obliczył wydatki, a wieży w konsekwencji zbudować nie zdołał – dodał metropolita krakowski.

Duchowny przypomniał, że obecnie w Polsce przebywa już ponad milion migrantów i uchodźców, głównie ze Wschodu. – Musimy zdawać sobie sprawę, że trzeba im zapewnić godne przyjęcie, sprawiedliwą pracę, płacę i poszanowanie. Wiemy, że na szczęście nie ma w Polsce, pod tym względem napięć i trudności, ale zapewne niejedno dałoby się poprawić i polepszyć – podkreślał.

Hierarcha przypomniał też o programie Caritas Polska „Rodzina rodzinie”, który jest ukierunkowany na pomoc rodzinom syryjskim, „tym, które tam są, czują się ciągle zagrożone i są w sąsiednich krajach, zwłaszcza w Libanie, czekając na lepsze czasy i możliwość powrotu do swoich zniszczonych miast”. – Ta konkretna pomoc istnieje i jest wspaniałym przykładem tego, co polskie rodziny mogą uczynić dla innych rodzin – zaznaczył metropolita krakowski, dziękując za wielką wrażliwość i wspaniałe owoce tej akcji. Zachęcał również, aby ta pomoc „trwała możliwie długo".

Metropolita krakowski podkreślił, że „szczęście małżeństwa i rodziny tym bardziej może się ugruntować, kiedy jako wspólnota udziela się pomocy innej rodzinie”. – Miłość świadczona innym sama staje się wielkim Bożym darem, który może tym bardziej pogłębiać miłość i wzajemny szacunek małżonków i wszystkich członków rodziny – stwierdził.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że budowane na fundamencie Chrystusa małżeństwa i rodziny są ze swej natury nastawione na przyszłość i patrzą na nią z chrześcijańską nadzieją. – Dlatego trzeba powiedzieć, że rodzina i małżeństwo są nie tylko fundamentem dobrego i zdrowego życia społeczeństw i narodów, ale rodzina i małżeństwo budowane na Chrystusie są znakiem nadziei dla nich – podkreślił.

Dodał, że właśnie to jest przedmiotem pracy w ramach duszpasterstwa rodzin. Zauważył przy tym, że nawet szczęśliwa rodzina może być narażona na pokusę, by zamknąć się na problemy świata. – A tymczasem świat woła i wzywa do tego, by odpowiadać na te głosy radości i smutku oraz trwogi, które są jego oznaką – mówił.

W homilii podkreślał również, że ludzie, w zderzeniu z promowanymi dziś ideałami, nie mogą sobie przyznawać prawo do zabijania nienarodzonych dzieci czy stosowania eutanazji. – To nie są prawa. To jest bezprawie, godzące w najbardziej podstawowe i fundamentalne prawo do życia – zaznaczył.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin, przedstawicielami rodzin oraz doradcami życia małżeńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter