16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski o szukaniu Chrystusa

Ocena: 0
1051

O potrzebie szukania Chrystusa w słowie Bożym i codzienności, poprzez rozpoznawanie znaków czasu oraz o dobrym przeżyciu rekolekcji adwentowych, przygotowujących do świat Narodzenia Pańskiego mówił abp Marek Jędraszewski podczas rozpoczynających się w łódzkiej katedrze, adwentowych rekolekcji akademickich.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Znaną w łódzkim środowisku akademickim „dziewiętnastką” tzn. Mszą św. sprawowaną w niedzielny wieczór w katedrze św. Stanisława Kostki, rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje adwentowe, którym w tym roku przewodzi ks. Janusz Kopczyński, duszpasterz studentów diecezji warszawsko–praskiej.

Po rozpoczęciu Mszy abp Marek Jędraszewski otrzymał Betlejemskie Światło Pokoju z rąk łódzkich harcerzy. Światło zapłonęło również przed pomnikiem Św. Jana Pawła II, skąd każdy może zabrać je do domu. Betlejemskie Światło Pokoju będzie wędrowało po całej archidiecezji łódzkiej, aż do Świąt Bożego Narodzenia.

– To kolejny adwent w naszym życiu – mówił w homilii metropolita łódzki. – Przeżywamy ten adwent, jako czas radosnego oczekiwania. Podczas jego trwania, mamy z tym większą mocą pytać: kim jest ten Pan, którego przyjście jest bliskie, i którego przyjścia mamy oczekiwać? Kim On jest? – zachęcał hierarcha.

Przypomniał, że szukać prawdy i poznawać Chrystusa możemy w Piśmie Świętym, ale także rozpoznawać Go w znakach czasu. – W tych wydarzeniach, które bardzo często są dla ludzi, tylko zwykłym przypadkiem, zbiegiem okoliczności. Ale dla ludzi, którzy chcą patrzeć na świat, którzy mają odwagę patrzeć na swoje życie, i na to co się dzieje w świecie oczyma wiary. Ileż znaków nadzwyczajnych mówiących o tym, że Bóg jest prawdziwie z nami? Że nas nie opuszcza, że w Kościele znajdujemy wspaniałą drogę prowadzącą nas do domu Ojca bogatego w miłosierdzie! – dodał arcybiskup.

Metropolita łódzki w swoim słowie zauważył, że „rekolekcje, które się dzisiaj w naszej katedrze zaczynają dla świata akademickiego, to czas kolejnego poznawania Boga, który zbliża się do nas, który jest już blisko, który rzeczywiście jest naszą drogą prawda i życiem” – podkreślił.

Dzisiejsza liturgia, stała się okazją do podziękowań, które w końcowej części homilii arcybiskup łódzki złożył ks. Łukaszowi Tarnawskiemu, za jego pięcioletnią posługę duszpasterza akademickiego oraz pogratulował nominacji ks. kan. Przemysławowi Górze, życząc zapału duszpasterskiego. Natomiast przed błogosławieństwem studenci wraz ze swoimi kapłanami, podziękowali księdzu arcybiskupowi za Jego dotychczasową posługę i opiekę nad światem akademickim w archidiecezji łódzkiej.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo, po którym pierwszą konferencję rekolekcyjna wygłosił ks. Janusz Kopczyński z Warszawy.

Spotkania rekolekcyjne będą odbywać się codziennie o godz. 19:00, w bazylice archikatedralnej. We wtorek wieczorem, wszyscy zaproszeni są do udziału w nabożeństwie pokutnym, połączonym z sakramentem pojednania.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter