4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Marek Jędraszewski laureatem ważnej nagrody prawników KUL

Ocena: 4.7
470

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznał abp Markowi Jędraszewskiemu Nagrodę imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2019.

Fot. BP Archidiecezji Krakowskiej

Arcybiskup Jędraszewski łączy umiłowanie Kościoła z umiłowaniem Polski. To podwójne umiłowanie cechowało Prymasa Tysiąclecia, a także Karola Wojtyłę

– mówił 18 stycznia w KUL-owskim Collegium Jana Pawła II o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, który wygłosił na cześć nagrodzonego laudację.

Wręczenie nagrody nastąpiło podczas Walnego Zebrania Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, któremu towarzyszyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Stefan Kardynał Wyszyński - absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL".

Ojciec Kowalczyk SJ w swojej mowie zauważył, że abp Marek Jędraszewski został wychowany na świadectwie i nauczaniu m.in. dwóch niezłomnych kapłanów: Prymasa Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka.

Laureat pozostał wrażliwy na kult świadków wiary, kapłanów, którzy cierpieli lub oddali życie za wyznawanie Chrystusa

- mówił były dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, dodając, że abp Jędraszewski nosi patriotycznego ducha wielkopolskich społeczników, którego charakteryzuje praktyczność, skromność, oszczędność, oraz wskazując, że to obecny metropolita krakowski był spirytus movens pielgrzymki episkopatu polskiego na 70-lecie wyzwolenia obozu Dachau.

Ukształtowany na myśli Emmanuela Levinasa nasz szacowny laureat był i jest człowiekiem spotkania, rozmowy, dialogu, ale wie także, że dialog staje się własną karykaturą, kiedy oznacza jedynie salonowe poklepywanie się po plecach i – co gorsza – brak odpowiedzialności za to, co ważne, w tym za prawdę

– mówił o. Kowalczyk podkreślając, że abp Jędraszewski ma odwagę – mimo medialnych ataków – konfrontować się z różnego rodzaju „neomarksistowskimi nurtami proponującymi kolejne miraże nowego człowieka i lepszego świata”.

Ojciec profesor w czasie wygłaszanej laudacji zauważył także, że abp Marek Jędraszewski w swym „wadzeniu się ze światem” idzie po linii Jana Pawła II, za co jest atakowany nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz Kościoła. Laudator zwrócił również uwagę, że niektórzy próbują podstępnie przeciwstawiać abp. Jędraszewskiego papieżowi Franciszkowi.

Dziękujemy za Twą pasterską posługę inspirowaną takimi mężami Bożymi jak: Karol Wojtyła, Stefan Wyszyński, Antoni Baraniak. Dziękujemy za Twoje, wyrastające z Biblii oraz filozoficznego dziedzictwa, myślenie – zakończył o. prof. Kowalczyk podkreślając, że Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia jest wyrazem wdzięczności i solidarności z arcybiskupem.

Pełna treść wystąpienia abp. Marka Jędraszewskiego:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter