19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szal: Chcę być z tymi, którzy cierpią

Ocena: 0
2373

– Modlę się o ducha pokory, abym potrafił być razem z tymi, którzy cierpią na duchu i ciele oraz z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni – powiedział w homilii abp Adam Szal podczas ingresu do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu.

2016-05-21 12:18
pab / Przemyśl (KAI), mz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Nowy metropolita przemyski zwrócił uwagę, że ingres, czyli uroczyste wejście biskupa diecezjalnego do katedry, w trwającym obecnie Roku Miłosierdzia nabiera szczególnego charakteru, gdyż wiąże się z przejściem przez drzwi miłosierdzia. W jego przypadku było to przekroczenie aż trzech bram.

Pierwszą była ta w kościele ojców franciszkanów, skąd wyruszyła procesja do archikatedry. Tam abp Szal modlił się, aby – wzorem swoich poprzedników – miał odwagę kroczyć na czele owiec. W drugiej – jak powiedział – „szczególnej bramie, jaką była archikatedra greckokatolicka”, prosił o dar czułości, aby umiał być w środku owczarni, dając jej pełne miłości serce. Trzecią były drzwi archikatedry rzymskokatolickiej. – Dla mnie, podobnie jak zapewne dla każdego z moich poprzedników, szczególnie ważna, zainspirowała mnie do modlitwy o ducha pokory, abym potrafił kroczyć na końcu owczarni, czyli być razem z tymi, którzy cierpią na duchu i ciele, z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni – powiedział abp Szal.

Kolejną bramą w duchowej wędrówce, jak mówił hierarcha, jest Maryja. Tu abp Szal odwołał się do dwóch szczególnych sanktuariów na ziemi przemyskiej. Pierwszym jest greckokatolicka świątynia w pobliskim Jarosławiu, gdzie Maryja jest czczona jako Brama Miłosierdzia. Drugim natomiast archikatedra przemyska, gdzie Matka Boża czczona jest jako „Jackowa”. – Słusznie nazywamy ją Matką Miłosierdzia i wierzymy, że jest wrażliwa na nas, ludzi, na nasze niedoskonałości – mówił abp Szal.

Metropolita przemyski zwrócił również uwagę na biblijny obraz pasterza. – Pasterz poświęcał stadu cały swój czas, stąd też znał każdą owcę, one go także znały i szły za nim. Między owcami a pasterzem zawiązywała się szczególna więź. Pasterz dbał o swoje owce – zauważył. Po czym dodał: – Z woli Ojca Świętego Franciszka dziś z pokorą przyjmuję tę wyznaczoną mi rolę pasterza.

Nowy metropolita przemyski podkreślił, że archidiecezja, którą obejmuje ma bogatą historię, sięgającą przynajmniej XIV wieku. Stwierdził, że w ostatnich dziesiątkach lat archidiecezja miała szczęście do niezwykłych biskupów, charakteryzujących się świątobliwym życiem i gorliwością w pracy duszpasterskiej. – Starali się oni dobrze odczytać znaki czasu i odpowiedzieć na nie – mówił.

Następnie swoje słowa skierował do ustępującego abp. Józefa Michalika, któremu podziękował za „ofiarne posługiwanie”. Za lata dobrej współpracy dziękował także biskupowi pomocniczemu Stanisławowi Jamrozkowi, zapraszając go „do dalszego wysiłku w dobrych zawodach w Bożych sprawach”.

– Podejmując duchowe dziedzictwo minionych lat, chcemy jako mieszkańcy archidiecezji, kontynuować wszelkie dobre dzieła, realizować zadania i inicjatywy duszpasterskie, które pojawiły się w ostatnich dziesiątkach lat – mówił abp Szal. Zaznaczył on, że dzięki pracy wielu kapłanów i świeckich w archidiecezji dynamicznie działają różne organizacje, ruchy i stowarzyszenia religijne.

Zwracając się do kapłanów, metropolita przemyski uznał, że ich szczególnie ważnym zadaniem jest modlitwa. – Bez modlitwy i bez waszego zaangażowania każdy program duszpasterski, nawet najlepiej opracowany, będzie mało skuteczny – mówił. – Z waszą pomocą, drodzy bracia kapłani diecezjalni i zakonni, chciałbym objąć ewangelizacyjnym oddziaływaniem rodziny, które winny być pierwszą szkołą życia chrześcijańskiego – dodał.

Abp Szal zachęcał, aby w dziele nowej ewangelizacji zwrócić szczególną uwagę na dzieci i młodzież, którzy powinni pogłębiać swoją wiarę w grupach duszpasterskich. – Ważnym wyzwaniem stojącym przed naszą archidiecezją jest konieczność prowadzenia nowej akcji ewangelizacyjnej w poszczególnych parafiach. Oby nowe inicjatywy przyciągnęły do Kościoła ludzi obojętnych, czy nawet niechętnie nastawionych do wiary – wyraził nadzieję pasterz Kościoła przemyskiego.

Zachęcał także, aby nie zapominać o ubogich, bezrobotnych, niepełnosprawnych i nieść im konkretną pomoc.

Na zakończenie homilii abp Szal zwrócił się do wszystkich mieszkańców Podkarpacia, wszystkich wiernych archidiecezji przemyskiej oraz wiernych Kościoła greckokatolickiego i „wszystkich wyznawców Chrystusa”. – Wspólnie wędrujmy ku Chrystusowi, naszemu pasterzowi i bramie zbawienia – zachęcał nowy metropolita przemyski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter