21 lutego
środa
Eleonory, Fortunata, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: nie milczcie w sprawie Ukrainy i przebaczajcie

Ocena: 0
352

W codziennych przesłaniach wideo do Ukrainy i świata arcybiskup większy kijowsko-halicki apeluje z Kijowa do wspólnoty międzynarodowej: zróbmy wszystko, by zakończyć tę wojnę, nie milczmy, zróbmy wszystko, aby przynajmniej otwarte zostały korytarze humanitarne dla miast, które są teraz w szponach bezwzględnego wroga. Prosi jednak: pokonajmy diabła, wroga w naszych sercach, otrzymując przebaczenie od Pana Boga i udzielając przebaczenia naszym bliźnim.

Fot. wikipedia-GFDL.uk

Boże, ześlij ludziom mądrość i rozum, aby dialog zwyciężył nad wojną – mówi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w codziennym wideoprzesłaniu. W sobotnim nagraniu Dziękuje wszystkim Ukraińcom, którzy służą ojczyźnie. Zarówno wolontariuszom, którzy w całym kraju organizują pomoc humanitarną, jak i młodym żołnierzom, którzy „własną piersią osłaniają Ukrainę”.

Ukraina walczy. Ukraina modli się. Ukraina służy. Tej nocy nasze myśli były z Charkowem, gdzie wczoraj spadło 20 centymetrów śniegu, ale w nocy znów było słychać odgłos nalotów nieprzyjacielskich samolotów, znów na miasto leciały bomby wroga, które przynosiły śmierć i zniszczenie. Już w nocy byliśmy myślami z Sumami, gdzie zaczęły się walki uliczne. Modlimy się za zraniony Czernihów, za dziesiątki ofiar bomb i rakiet. Najbardziej jednak nasze serca krwawią patrząc na miasta objęte przez nieprzyjaciół blokadami i gdzie naprawdę zaczyna się katastrofa humanitarna. Myślami jesteśmy z Mariupolem, Wołnowachą, Chersonem. Wróg blokuje, otacza wielkie miasta, nie daje ludziom możliwości ucieczki, nie pozwala na dostarczenie żywności, podczas gdy z nieba lecą bomby siejące śmierć. Panie, ratuj Twój naród. Pragniemy jeszcze raz wstawiać się u Pana za naszymi wojskami, za naszymi dziewczętami i chłopcami, którzy swą piersią osłaniają Ukrainę, którzy umierają za wolną przyszłość Ukrainy. Boże, błogosław naszych żołnierzy. Boże, poślij niebieskie zastępy Twoich aniołów, Twego Archanioła Michała, aby bronić, błogosławić i podtrzymać nasze wojska.

We wczorajszym wideoprzesłaniu, które przypadło w prawosławiu na Niedzielę Przebaczenia, po której rozpoczyna się prawosławny Wielki Post, abp Szewczuk poruszył temat "przebaczenia w czasie wojny, patrzenia w oczy wrogowi, który nie ma żadnych ram moralnych i zabija cywilów"

Przebaczenie jest tajemnicą zwycięstwa. Pokonajmy diabła, wroga w naszych sercach, otrzymując przebaczenie od Pana Boga i udzielając przebaczenia naszym bliźnim

- wezwał.

Całość niedzielnego nagrania:

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest 6 marca, niedziela. Ukraina przeżywa jedenasty dzień tej strasznej wojny. Pozwólcie jednak, że tym krótkim błogosławieństwem pobłogosławię was ze świętych wzgórz Kijowa. W tym dniu chciałbym, abyśmy wszyscy oczami Bożej miłości spojrzeli na bardzo cierpiącą ziemię ukraińską. Pragnę podzielić się z wami bólem naszej archieparchii,kijowskiej która wczoraj została głęboko zraniona ostrzałem spokojnych miast i spokojnych mieszkańców Owrucza, Korostenia, Żytomierszczyzny, Białej Cerkwi. Ukraina staje się polem bitwy, na którym toczy się wojna przede wszystkim przeciwko pokojowo nastawionej ludności. Bardzo nas boli również sytuacja na przedmieściach Kijowa – w Irpieniu, Buczy, Worzelu - gdzie nie ma możliwości ewakuacji bezbronnej ludności. Wczoraj widzieliśmy, jak kobiety i dzieci, które próbowały uciec z tej pułapki, zostały zastrzelone żywcem. Mimo różnych wysiłków nie udało się zapewnić zielonych korytarzy, korytarzy humanitarnych, aby uratować ludność cywilną Mariupola, który stał się całkowicie oblężony, a jego ludność liczy niemal 400 tys. osób.

Dziś w naszej modlitwie musimy pamiętać szczególnie o Charkowie, Czernihowie i Sumach, które cierpią z powodu bombardowań bezbronnej ludności. Archieparchia kijowska spływa krwią. Jako jej biskup nie mogę nie opłakiwać śmierci moich dzieci. Ale wczoraj miałem też okazję odwiedzić punkty kontrolne w okolicach Kijowa. Pragnę podziękować naszym żołnierzom, dziewczętom i chłopcom, którzy naprawdę swoim ciałem chronią bezbronną ludność, profesjonalnie i z bardzo sumiennie wypełniają trudny obowiązek obrony ojczyzny.

Na Ukrainie toczy się wojna przeciwko pokojowo nastawionej ludności.

Zwracam się do całego świata: uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby na Ukrainie nie cierpiała najsłabsza i całkowicie niewinna ludność. Apeluję do różnych organizacji międzynarodowych: pomóżcie powstrzymać tę katastrofę humanitarną, która rozgrywa się na naszych oczach.

Dzisiaj jest Niedziela Przebaczenia (niedziela tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, kiedy powstrzymujemy się od spożywania produktów mlecznych).

W pewnym sensie trudno jest mówić o przebaczeniu podczas wojny. Trudno mówić o przebaczeniu, gdy patrzy się w oczy wrogowi, który nie ma żadnych norm moralnych i zabija bezbronnych cywilów.

Ale przebaczenie jest tajemnicą zwycięstwa.

Po pierwsze, Bóg nam przebacza i w ten sposób, poprzez swoje przebaczenie, niszczy grzech i śmierć wieczną. To przebaczenie jest tajemnicą zwycięstwa człowieka nad własnym grzechem.

W tym dniu prosimy Pana Boga o przebaczenie za wszystkie nasze grzechy, za grzechy naszego narodu. Pokonajmy naszego wroga - diabła w naszych sercach, otrzymawszy przebaczenie od Pana Boga i udzieliwszy przebaczenia bliźniemu.

Módlmy się za naszych wrogów, którzy przybyli na naszą ziemię, aby zabijać. Niech Pan Bóg powstrzyma ich morderczą rękę.

O Boże błogosław Ukrainie. O Boże, pomóż swoim dzieciom. O Boże, przebacz nam nasze grzechy.

Boże, daj zwycięstwo Ukrainie!

(tłum. st (KAI) / Kijów)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lutego

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 11, 29-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Nowenna do św. Rity z Cascii 13-21 II

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter