19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: to o wiele więcej niż wojna, to ludobójstwo

Ocena: 0.4
526

„To, co dzieje się na Ukrainie, to o wiele więcej niż wojna, to ludobójstwo. Celem jest unicestwienie mojego narodu” – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Foglio abp Światosław Szewczuk. 

Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV - Rosyjska inwazja na Ukrainę

Arcybiskup zaznaczył, że cywilizacja zachodnia nie może przejść obojętnie wobec zbrodni przeciwko ludzkości, która ma miejsce w Europie.

Konieczne jest zastosowanie polityki: zero tolerancji dla Putina 

– dodał zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Zaznaczył, że gdy mówimy o wojnie czy konflikcie, to najczęściej mamy na myśli dwie równorzędne siły, dwie ścierające się racje, a prawda zazwyczaj leży gdzieś po środku.

W tym przypadku tak nie jest. Sprawa paradoksalnie jest prosta: wiadomo, kim jest przestępca, a kim ofiara. To Ukraina jest ofiarą zbrodniczej napaści 

– podkreślił abp Szewczuk.

Zauważył, że wojna toczy się od ośmiu lat, jednak od 24 lutego stało się jasne, że w tym przypadku nie chodzi o zwykłą wojnę, której celem jest poszerzenie terytorium czy zdobycie dóbr naturalnych. Chodzi o całkowite wyniszczenie narodu ukraińskiego, o czym świadczą masowe groby. Przypadki mordowania cywilów nie są jednostkowe, ale zaplanowane i systematyczne, są elementem polityki Putina, który dąży do zniszczenia Ukrainy.

Pamiętajmy, że z rąk Rosjan zginęło już ponad 300 dzieci 

– podkreślił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Ideologia „rosyjskiego świata” jest tym dla narodu ukraińskiego, czym był nazizm dla Żydów – zauważył abp Szewczuk. Przywołuje słowa amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera, znawcy nowożytnych nacjonalizmów, który napisał, że podręcznik rozdawany rosyjskim żołnierzom, jest jednym z najbardziej jawnych dokumentów zachęcających do ludobójstwa, jaki kiedykolwiek widział.

Mogę zaświadczyć, że żołnierze wysłani na Ukrainę ściśle trzymają się kremlowskich wytycznych. Nigdy nie widziałem większego okrucieństwa w stosunku do niewinnych ludzi, nawet do kobiet i dzieci 

– powiedział hierarcha.

Podkreślił, że Ukraina jest narodem europejskim, a jej historia jest częścią historii Starego Kontynentu. Niestety, w Rosji zauważamy dziś pewną syntezę mentalności sowieckiej i imperialnej. Ukraina jest ofiarą tej perwersyjnej rekonstrukcji ideologicznej, która zakłada powrót do granic „Wielkiej Rosji”. Ideologia ta prezentuje Ukrainę jako kraj pozostający pod wpływem zdemoralizowanego Zachodu. Tymczasem w Rosji narasta nietolerancja w stosunku do tego, co „nie nasze”, i chęć zniszczenia wszystkiego, co uznaje się za „zanieczyszczone”. Największego zła upatruje się więc właśnie we współczesnej Ukrainie.

Nienawiść Rosji skierowana jest nie tylko na Ukrainę, ale w stosunku do wszystkiego, co nazywamy cywilizacją zachodnią. Abp Szewczuk zaznacza, że proces – jak go nazywa – „zombifikacji” rosyjskiego społeczeństwa, dzieło obecnego kremlowskiego reżimu, jest szalenie niebezpiecznym eksperymentem antropologicznym, który może zmienić dzieje Europy i świata.

Proszę zwrócić uwagę na reakcje Rosjan, którzy cieszą się na wieść o masowych grobach na Ukrainie. Żadnego współczucia, żadnej refleksji nad absurdem tej wojny. Podobny poziom prezentuje Rosyjski Kościół Prawosławny. Cerkiew usprawiedliwia tę wojnę, gloryfikuje zbrodnie wojenne oraz ideologię przemocy

– mówi abp Szewczuk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter