29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk wzywa do nieustannej modlitwy za Ukrainę

Ocena: 0
1859
Do nieustannej, całodobowej modlitwy za wojsko ukraińskie, poborowych, ich rodziców oraz za mieszkańców wschodu Ukrainy, umierających z zimna i głodu, wezwał wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) jego zwierzchnik abp Swiatosław Szewczuk. 2015-02-02 00:14
kg (KAI/RISU) / Lwów, sg

fot. PAP/EPA/SERGEY VAGANOV

Mówił o tym 30 stycznia w soborze katedralnym św. Jura (Jerzego) we Lwowie podczas nabożeństwa ku czci ikony Nie ręką ludzką uczynionego obrazu Chrystusa.

– Proszę was, każdego z was, każdego, kto się modli i kto przybył tutaj, aby pokłonić się tej relikwii: bądźcie takimi aniołami stróżami, którzy w dzień i w nocy modlą się za nasze wojsko, za chłopców, których wzywają do uzupełnienia szeregów naszej armii – apelował arcybiskup większy kijowsko-halicki. Zachęcał do modlitw za ich matki, za cierpiących, za tych, którzy zostali bez domu.

– Módlmy się za rannych, za tych, którzy trafili do niewoli, którzy po tamtej stronie frontu umierają z głodu i zimna, bo nie otrzymali tej łaski, jaką mamy my dzisiaj w tej świętej świątyni – powiedział zwierzchnik UKGK. – Chcę wezwać cały nasz Kościół do nieustannej modlitwy za Ukrainę – dodał.

Oznajmił, że z prośbą o taką modlitwę na miarę sił każdego człowieka zwrócili się do niego i do pozostałych biskupów Kościoła sami żołnierze. Dlatego przypomniał o wezwaniu Kościoła do codziennej modlitwy za kraj.

– Dzisiaj do naszego Synodu Biskupów zwrócili się żołnierze z prośbą o wzmożenie modlitw. I oto ja was proszę, abyście przede wszystkim pamiętali o godz. 21 każdego wieczoru: pamiętajcie o apelu, o modlitwie i poście w naszych eparchiach [diecezjach] i egzarchatach – wezwał abp Szewczuk. Zaproponował podzielenie doby, która ma 24 godziny, na części i nieustanną modlitwę na zmianę, w każdej części.

Warto dodać, że wspomniana ikona Nie ręką ludzką uczynionego obrazu Chrystusa jest jedną z najbardziej czczonych relikwii chrześcijan. W Kościele wschodnim jest ona znana jako Spas Nierukotwornyj (Zbawiciel nienamalowany ręką ludzką), Święte Oblicze, Wizerunek z Edessy lub Mandylion (czyli obrus).

Dzieje tej ikony owiane są licznymi legendami i przekazami. Jedna z dwóch najbardziej rozpowszechnionych wersji mówi o Weronice, która otarła twarz Pana Jezusa, idącego na Kalwarię, swoją chustą i odbiła się na niej Jego twarz, druga wspomina o uzdrowieniu króla Edessy Abgariusza przez oblicze Zbawiciela, uwidocznione w cudowny sposób na płótnie, którym wytarł On swoją twarz.

Obecnie obraz ten, nazwany jako Nie ręką ludzką sporządzony i czczony jako bezcenny skarb tradycji chrześcijańskiej, znajduje się w zakrystii papieskiej Kaplicy Sykstyńskiej. Co roku jest wystawiany do adoracji po Nieszporach w V Niedzielę Wielkiego Postu w bazylice św. Piotra, na balkonie nad monumentalnym posągiem św. Weroniki, trzymającej w rękach chustę z odbitym wizerunkiem twarzy Jezusa.

W katedrze św. Jura we Lwowie obraz będzie wystawiony od 30 stycznia do 15 lutego od wczesnych godzin porannych do godz. 23 w nocy.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter