2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Wojda: zawierzamy Maryi naszą Ojczyznę, polskie rodziny, dzieci i młodzież (zdjęcia)

Ocena: 0
567

„Powierzamy opiece Maryi rozpoczynający się w diecezjach synod. Prosimy, aby wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata" – powiedział abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

Wchodząc do tej świątyni, jesteśmy zaproszeni do spojrzenia na wiarę Kościoła i na naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki. Jesteśmy zaproszeni, aby w świetle Jej osobistego doświadczenia relacji z Bogiem budować i umacniać własną i innych wiarę. Tę wiarę powinniśmy budować również na naszym nieustannym, codziennym fiat, które jest owocem naszego zaufania i naszego otwarcia się za Jej przykładem na wielkie tajemnice Boże.

– powiedział abp Wojda.

Metropolita gdański podkreślił w homilii, że wiara nie jest nauką i dlatego wymaga od nas postawy otwarcia.

Wiemy, że wiara wymaga od nas, abyśmy otwierali się na tę wielką tajemnicę Bożą, jaką Bóg chce przed nami otworzyć.

– podkreślił hierarcha.

Abp Wojda przypomniał, że Maryja jest naszą Wspomożycielką w drodze, gdyż jest Matką nas wszystkich. „Na drodze wiary możemy więc nieustannie zwracać się do Niej i prosić Ją, aby nam towarzyszyła” – zaznaczył. Dodał, że „przybywamy do Niej utrudzeni drogą codziennego zmagania, pełnego odpowiedzialności za nasze diecezje, za nasze wspólnoty wiernych, za nasze rodziny, za naszych kapłanów”.

Metropolita gdański zwrócił uwagę, że podczas spotkań w ramach wizyty ad limina, biskupi doświadczają, jak wielka jest to odpowiedzialność i jak bardzo potrzebują wsparcia duchowego, aby budować i umacniać wiarę zarówno swoją jak i innych im powierzonych.

Przybywamy tutaj, aby Jej zawierzać dzieci i młodzież, która coraz bardziej wydaje się tracić wiarę i oddalać od Boga, wybierać drogi, które nie wydają się być drogami Bożymi. Przybywamy, aby Jej zawierzać nasze polskie rodziny doświadczone szczególnymi trudnościami. Prośmy Ją o wsparcie, aby nie lękały się krytyk i niewłaściwych presji społecznych, lecz zawsze pozostawały Domowym Kościołem, autentycznym miejscem przeżywania wiary i przekazywania jej nowym, kolejnym pokoleniom.

– zaznaczył abp Wojda (nagranie audio).

Przybywamy, aby Jej zawierzać naszą Ojczyznę. Dostrzegamy w niej coraz większe i głębsze podziały, brak woli budowania jedności i szukania dobra wspólnego całej społeczności. Potrzebuje nasza Ojczyzna tego Jej wielkiego wsparcia, tego wielkiego Jej przewodnictwa, tak jak to czynili wielcy biskupi w naszej historii, łącznie z Prymasem bł. Stefanem kard. Wyszyńskim i św. Janem Pawłem II. Przybywamy, aby przepraszać Bożą Rodzicielkę za wszystkie grzechy i skandale, słabości, uzależnienia, nałogi i grzechy osobiste, rodzinne i społeczne. Wiemy, że one osłabiają wiarę i dlatego do Niej się zwracamy o pomoc, bo ufamy i wierzymy, że Ona nas wspomoże.

– mówił metropolita gdański.

Hierarcha wskazał, że opiece Maryi biskupi powierzają rozpoczynający się w diecezjach synod. „Prosimy, aby Ona wypraszała nam potrzebne światło Ducha Świętego do lepszego zrozumienia dzisiejszego Kościoła i świata, w który należy wsiewać ziarno nadziei, ziarno Dobrej Nowiny, ziarno Bożego zbawienia” – zaznaczył (nagranie audio).

Poddajemy się pod Jej macierzyńską opiekę i z Nią pragniemy umacniać fundament naszej wiary.

– podkreślił abp Wojda.

Galeria zdjęć - link (Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr)

Przeczytaj także: Bp Śmigiel: wprowadzajmy w życie nauczanie św. Jana Pawła II o Kościele, rodzinie i małżeństwie

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter