22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afganistan: zawieszona działalność charytatywna Kościoła, misjonarze czekają na ewakuację

Ocena: 0
864

Przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie doprowadziło do zawieszenia wszelkiej działalności charytatywnej prowadzonej w tym kraju przez Kościół. Koncentrowała się ona głównie na dostarczaniu rodzinom żywności i lekarstw, a także pomocy w zdobyciu wykształcenia. Beneficjentami chrześcijańskiego wsparcia byli głównie potrzebujący muzułmanie.

Fot. PAP/EPA/STRINGER

Musimy znaleźć z talibami jakiś kanał dialogu, szczególnie w tym czasie pandemii fala solidarności nie może się zatrzymać

– mówi Radiu Watykańskiemu ks. Matteo Sanavio, odpowiedzialny za ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci w Kabulu.

Niestety wiadomości, które otrzymujemy od naszych współpracowników z Afganistanu, a przede wszystkim z Kabulu są bardzo negatywne. Miasto jest w chaosie. Wszystkie działania koncentrują się do sprowadzenia naszych ludzi do domu. Nakaz powrotu dostały także siostry zakonne, które prowadziły jedyny w tym kraju ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych

– mówi papieskiej rozgłośni ks. Sanavio.

Wszelka działalność charytatywna jaką dotąd Kościół prowadził została chwilowo zawieszona. Liczymy, że po tym momencie kryzysu, gdy widzimy jedynie czarne chmury, otworzy się spirala światła i będziemy mogli jak najszybciej wznowić niesienie pomocy, bo Afgańczycy bardzo jej potrzebują. Musimy zobaczyć jak talibowie będą się zachowywać i traktować takie stowarzyszenia pomocowe jak nasz ośrodek, czy chociażby Caritas. Podobno mieli powiedzieć, że pozwolą na taką pracę, jednak na dziś dialog z nimi jest dość trudny. To jest dramat, który przeżywamy w tej chwili.

- dodaje

Wśród osób czekających na ewakuację z Kabulu są m.in. dwaj jezuici oraz cztery Misjonarki Miłości. Informują oni, że pojawiły się informacje, iż talibowie przygotowują listę osób i organizacji, które zamierzają wziąć na celownik. Według niektórych lokalnych źródeł już zaczęli chodzić od drzwi do drzwi w poszukiwaniu pewnych osób.

Sytuacja jest dramatyczna. Prosimy chrześcijan na całym świecie o modlitwę za Afganistan

– apeluje z Kabulu hinduski jezuita, ojciec Jerome Sequeira.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lipca

Wtorek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy
Trwajcie w miłości mojej.
Kto trwa we Mnie, a Ja w nim,
ten przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter