21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aktywni we wspólnocie

Ocena: 4.9
291

Finały Aktywnej Parafii 2024 odbyły się 15 czerwca w Warszawie. W konkursie parafie z całej Polski prezentują swoją codzienną pracę i swój region oraz uczestniczą w zawodach sportowych.

fot. Jakub Kruszewski

To już czwarta edycja konkursu, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Jury ocenia zgłoszenia na podstawie opisów działalności wspólnot, programu duszpasterskiego, pracy misyjnej, sportowej i kulturalnej. Na tej podstawie wyłoniono dziesięć wyróżniających się parafii, które pojawiły się na finałach w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 na Marymoncie.

Każda parafia przygotowała stoiska ze specjałami i strojami z regionu oraz prezentacją swojej działalności. Można było zobaczyć powstańców styczniowych z parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju czy ubranych w średniowieczne stroje parafian z Oleśnicy. Każda parafia miała czas, by o sobie opowiedzieć. Najbardziej widowiskowo wypadła parafia św. Mikołaja z Jedlni. Do Warszawy przyjechała tamtejsza młodzieżowa orkiestra dęta Boni Angeli, która zagrała dla zgromadzonych. Następnie zaśpiewał zespół ludowy Królewskie Źródła, także z Jedlni. Po występach można było spróbować regionalnych specjałów, wśród których były ciastka z gostyńskim mlekiem, babki ziemniaczane, pielmieni i marcinki z Podlasia, pajdy chleba ze smalcem, syropy owocowe i… kaszubska tabaka.

Po degustacji na boisku rozpoczęły się zawody sportowe: sztafeta, bieg męża i żony, rzut do kosza i piłką lekarską. Jednak sportowa atmosfera towarzyszy parafiom nie tylko podczas finału, ale i na co dzień. Parafia z Oleśnicy ma własną siłownię, we Władysławowie organizowane są strefy kibica, a młodzież działa w klubie sportowym „Rybak”, którego członek w tym roku wygrał mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi. Proboszcz parafii NMP Królowej Rodzin w Białymstoku ks. Piotr Kobeszko przyznaje, że na początku maja odbyła się męska pielgrzymka do Krypna. – Stwierdziliśmy, że jedną z dobrych intencji jest radość z mistrzostwa Jagiellonii w Ekstraklasie – mówi z uśmiechem.

Zgromadzenie było też okazją do podzielenia się pomysłami na to, jak parafie mogą się rozwijać w niełatwych czasach. Proboszcz parafii św. Józefa we Włocławku ks. Janusz Bartczak wspomina swoje początki: – Kiedy zostałem proboszczem, spotkałem się z ogromnym potencjałem osób z różnymi charyzmatami, w różnych wspólnotach, młodszych i starszych – zauważa. W pracy stara się kierować dwiema zasadami. – Pierwsza jest zaczerpnięta z Dziejów Apostolskich, gdzie Kościół rodzi się pomimo przeciwności, ożywiany Duchem Świętym – tu jest ogromne wsparcie wspólnoty przez grupy Odnowy w Duchu Świętym w naszej parafii – mówi. – Drugą usłyszałem jeszcze jako dziecko: jeśli chcesz ludzi scalić, to daj im wieżę do wybudowania, a jeśli chcesz ich skłócić, to pozwól im w niej zamieszkać. A więc scalanie parafii ma się realizować przez wspólne dzieła i cele. Nie wiem, czy częściej ja aktywizuję parafię, czy to parafianie aktywizują mnie – dodaje ks. Bartczak.

– W ramach wspólnoty charyzmatycznej każdy z nas odkrywa swoje zadanie: ewangelizacja, misja, modlitwa wstawiennicza. Rozeznajemy potrzeby i wychodzimy im naprzeciw – opowiada Beata Wróblewska z Odnowy w Duchu Świętym we włocławskiej parafii. Karolina, jedna z młodszych uczestniczek finałów, również z Włocławka, zapytana, jak odnajduje się we wspólnocie parafialnej, mówi: – Im jestem starsza, tym lepiej rozumiem, na czym to polega. Moja wiara coraz bardziej się umacnia. – W trudnych sytuacjach nigdy nie jestem sama. Czuję, że ktoś nade mną czuwa. Po prostu wiem, że otrzymam wsparcie – dopowiada jej koleżanka Gabriela.

Na zakończenie ogłoszono końcowe wyniki. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu została parafia św. Mikołaja w Jedlni. Drugie miejsce zajęła parafia NMP Królowej Rodzin z Białegostoku, którą wyróżniono też za pracę charytatywną. Podium zamknęła parafia św. Małgorzaty w Gostyniu. Laureaci otrzymali bony na sprzęt sportowy, a zdobywcy pierwszego miejsca – dodatkowo kosiarkę. Każda z parafii biorących udział w finale dostała ufundowany przez Fundację Polska Bezgotówkowa terminal lub ofiaromat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter