19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Amerykańscy biskupi komentują "Świadectwo" abp. Carlo Maria Vigano

Ocena: 0
1912

Biskupi mimo różnic w opiniach dytyczących „Świadectwa” opublikowanego przez byłego nuncjusza w USA abp. Carlo Maria Viganò, wyrażają nadzieję, że zbadanie jego twierdzeń pomoże w ustaleniu prawdy.

fot. pixabay.com/CC0

Arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich, wobec którego abp.Viganòwysuwa szereg zarzutów, w wystosowanym oświadczeniu podkreśla szereg błędów merytorycznych byłego nuncjusza, takich jak mylenie sekwencji wydarzeń. Kwestionuje także „teorię spiskową” dotyczącą jego nominacji na stolicę w Chicago, podkreślając, że Papież Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, bardzo starannie traktuje swoje obowiązki w zakresie nominacji biskupich. Na zakończenie swego oświadczenia apeluje o „dokładne sprawdzenie wielu twierdzeń byłego nuncjusza ... zanim będzie można dokonać jakiejkolwiek oceny ich wiarygodności”.

Kard. Joseph Tobin z Newark wyraża szok, smutek i konsternację szerokim zestawem zarzutów .... Krytykuje błędy faktyczne, insynuacje oraz ideologię lęku zawartą w „Świadectwie”. "Wraz z Papieżem Franciszkiem jesteśmy przekonani, że zbadanie twierdzeń byłego nuncjusza pomoże w ustaleniu prawdy" – napisał kard. Tobin.

Dokument abp.Viganò krytykuje także biskup Robert McElroy z San Diego. Zarzuca byłemu nuncjuszowi kierowanie się motywami ideologicznymi, chęcią uregulowania starych rachunków osobistych, pomijanie swego udziału w ukrywaniu wykorzystywania seksualnego przez biskupów oraz nienawiść do Papieża Franciszka i tego wszystko, czego naucza. Obecny arcybiskup Waszyngtonu, kard. Donald Wuerl stanowczo zaprzeczył, jakoby przekazano mu jakiekolwiek informacje na temat sankcji wobec abp. McCarricka. „Arcybiskup Viganò nie przedstawił w swoim „Świadectwie” obiektywnie weryfikowalnego dowodu, że w jakikolwiek sposób zakomunikował kardynałowi Wuerlowi restrykcje nałożone na kardynała McCarricka przez papieża Benedykta XVI. W istocie „Świadectwo” arcybiskupa Viganò mówi, że tego nie uczynił” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji waszyngtońskiej.

Natomiast rzecznik archidiecezji filadelfijskiej stwierdził, że chociaż arcybiskup Charles Chaput ma jak najlepsze zdanie o działaniach abp. Viganò jako nuncjusza, a jego posługa naznaczona była uczciwością wobec Kościoła, to komentarz na temat „Świadectwa” wykracza poza jego doświadczenia osobiste. Wielu innych biskupów podkreśla osobiste walory i uczciwość abp. Viganò i apeluje o dogłębne zbadanie stawianych przez niego zarzutów.

Wielu innych biskupów podkreśla osobiste walory i uczciwość abp. Viganò i apeluje o dogłębne zbadanie stawianych przez niego zarzutów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter