20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Arcybiskup Aten: kryzys w Grecji trwa

Ocena: 0
1032

Wprawdzie wydarzenia ostatniego okresu związane z problemem uchodźców oraz brytyjskim referendum w sprawie „Brexit” spowodowały, że „trwały kryzys” w Grecji zszedł na dalszy plan, ale nadal nie został on rozwiązany.

20160713 13:24
ts (KAI) / Watykan, sg
fot. PAP/ EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Podkreślił to w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Aten, Sebastianos Rossolatos.

Według greckiego hierarchy ogromne problemy stwarza przede wszystkim bezrobocie sięgające 25 procent. W tej sytuacji trudno jest dać jakąś perspektywę dziesiątkom tysięcy uchodźców przebywającym w kraju. – Chcąc ich integrować i stworzyć im warunki do życia, będzie się to działo kosztem Greków, którzy nie mają pracy i muszą utrzymywać swoje rodziny – powiedział abp Rossolatos.

Arcybiskup Aten uważa, że Grecja znalazła się w „uliczce bez wyjścia” i stanęła wobec nie dającego się rozwiązać problemu. – Jeśli nie tworzy się nowych miejsc pracy dla Greków i przybyszów z ostatnich dziesięcioleci, to w jaki sposób można zintegrować 50 tysięcy uchodźców, którzy przybyli do nas tylko w ciągu ostatniego roku? – pytał hierarcha.

Sytuacja miejscowej ludności, a także przybyszów stale się pogarsza – ostrzegł abp Rossolatos. Podkreślił, że wszystkie organizacje pozarządowe czynią nadludzkie wysiłki, „aby zagwarantować uchodźcom przynajmniej podstawowe warunki egzystencji, ale i to trudno jest kontynuować”. Wielu uchodźców znajduje się nie tylko w obozach na greckich wyspach, ale też w punktach przyjęć w różnych częściach kraju, np. w Atenach, czy w namiotach w porcie Pireus. Na skutek załamania wielu z nich „puszczają nerwy” i co pewien czas dochodzi do bójek.

– Ale tu przecież chodzi o coś więcej, niż tylko o przeżycie – stwierdził arcybiskup Aten. Podkreślił, że uchodźców, którzy być może „przez wiele miesięcy, a może i lat” będą musieli pozostać w Grecji, trzeba integrować, trzeba dzieci posłać do szkół. – To jest wielki problem i sama Caritas niewiele może tu zrobić, dokąd nie zostanie opracowany przez Unię Europejską oraz rząd dokładny plan rozwoju – powiedział abp Rossolatos.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że wraz ze znaczną częścią społeczeństwa Grecji ubożeje także Kościół w kraju, jego parafie i diecezje. Na Greków, a także imigrantów, którzy przybyli do kraju przed 20-30 laty, nakładane są coraz wyższe podatki, „co jest związane z realizacją warunków, nałożonych na rząd Alexisa Tsiprasa przez m.in. Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W chwili obecnej wszelki dialog o racjonalnym rozwoju w Grecji jest blokowany, ponieważ Unia Europejska zajęta jest innymi problemami. – Unia nalega na spłatę zadłużenia, rząd podwyższa podatki i z tej sytuacji nie ma wyjścia – stwierdził abp Rossolatos.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter