24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Asyż w Sarajewie

Ocena: 0
1582
Sarajewo – "Jerozolima Europy", która od czasu wojny w Bośni kojarzyła się głównie z konfliktem i przemocą – znów stało się symbolem pojednania i współistnienia różnych religii i kultur. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Spotkania dla Pokoju „Przyszłość to życie razem”, zorganizowanego przez katolicką Wspólnotę Sant’Egidio. Przez trzy dni w stolicy Bośni, która bardziej niż miasto zniszczone wojną przypomina dziś europejską metropolię, spotykali się przywódcy wielkich religii, europejscy politycy najwyższego szczebla oraz tysiące przybyszów z całej Europy, w tym z Polski.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania doszło do historycznego gestu. W poprzedzającej inaugurację Mszy Świętej w katolickiej Katedrze Serca Jezusowego wziął udział patriarcha Ireneusz, głowa serbskiego prawosławia. Była to pierwsza po wojnie wizyta serbskiego patriarchy w Sarajewie. Po nabożeństwie arcybiskup Sarajewa kardynał Vinko Puljić i Ireneusz uściskali się i skierowali do wiernych specjalne przesłanie.

– Pokażmy, że wiemy, co to znaczy być chrześcijanami – mówił Ireneusz. – Pokażmy, że nasza miłość bliźniego i wiara w pokój i przebaczenie rzeczywiście odróżniają nas od świata.

W ceremonii otwarcia udział wzięli wszyscy przywódcy głównych religii w Bośni, a także politycy, m.in.: przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy i premier Włoch Mario Monti. Również podczas tej ceremonii miała miejsce historyczna chwila. Wielki Mufti Bośni Mustafa Cerić przekazał na ręce Odeda Wienera, dyrektora generalnego Naczelnego Rabinatu Izraela, XV-wieczną Hagadę (fragment Tory czytany podczas Paschy), która dwukrotnie była ratowana przez zniszczeniem przez bośniackich muzułmanów.

Podczas trzech dni spotkania odbyły się dziesiątki konferencji, podczas których duchowni, politycy i akademicy dyskutowali na temat roli religii we wprowadzaniu pokoju, imigracji czy stosunków na Bałkanach. Zakończyła je jak co roku modlitwa oraz apel o pokój, który dzieci złożyły na ręce polityków.

Wszyscy mają nadzieję, że spotkanie będzie krokiem naprzód w państwie, które nadal tkwi w politycznym paraliżu spowodowanym podziałami między Bośniakami, Serbami i Chorwatami je zamieszkującymi.

Spotkanie – które od 1986 roku jest organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio co roku w różnych miastach świata – nawiązuje do słynnego międzyreligijnego spotkania w Asyżu, zwołanego 26 lat temu przez Jana Pawła II.

Oskar Górzyński
Idziemy nr 38 (367), 16 września 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter