20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Autorytet Kościoła

Ocena: 0
617

Rozpocznę od słynnych słów św. Augustyna, jakie wypowiedział on kiedyś w sporze z manichejczykami: „Nawet Ewangelii bym nie wierzył, gdyby nie skłaniał mnie do tego autorytet Kościoła”.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Augustyn niewątpliwie mówi tu o nadprzyrodzonym autorytecie Kościoła – tym autorytecie, jaki Kościół zawdzięcza bezpośrednio Chrystusowi, swojemu Panu i Głowie. Dlatego kilka pierwszych uwag poświęćmy autorytetowi Chrystusa Pana, bo w Nim jest źródło autorytetu Kościoła.

 

Autorytet Chrystusa Pana

Nigdy dość przypominania, że samą istotą chrześcijaństwa jest Dar Boga, który przewyższa wszystkie Jego dary, Syn Boży Jezus Chrystus, który dla naszego zbawienia stał się jednym z nas: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16). Otóż znamienne, że będąc wśród nas – choć nie przestał przecież być równym przedwiecznemu Ojcu Bogiem prawdziwym – nieraz deklarował i przypominał, że nie ma On autorytetu sam z siebie, ale Jego autorytet jest cały i bez reszty zakorzeniony w autorytecie Ojca.

Podam tylko kilka z wielu Jego wypowiedzi na ten temat. Mówił np.: „Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał” (J 7,16); „Ja nic od siebie nie czynię, ale to mówię, czego mnie Ojciec nauczył” (J 8,28); „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło” (J 4,34). Krótko mówiąc, Pan Jezus przedstawiał siebie jako autorytet krystalicznie ikoniczny. Zresztą mówił o sobie wprost, że jest żywą ikoną swojego Ojca: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca” (J 14,9). Niekiedy wyrzucał nam, że łatwiej nam przyjmować autorytety fałszywe, autorytety z własnego nadania, niż otworzyć się na Jego autorytet, płynący wprost od Boga: „Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli” (J 5,43; por. 7,18).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lutego 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły