26 lutego
środa
Miroslawa, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bari: papież będzie przewodniczył Mszy św. wieńczącej Synod Morza Śródziemnego

Ocena: 0
552

23 lutego papież Franciszek odprawi Mszę św. w Bari, kończącą obrady Synodu Morza Śródziemnego. W spotkaniu i wspólnej modlitwie wezmą udział biskupi z diecezji śródziemnomorskich.

Fot. PAP/EPA/Fabio Frustaci

Synod Morza Śródziemnego będzie odbywał się pod hasłem "Śródziemnomorska granica pokoju". Wezmą w nim udział biskupi 19 krajów basenu Morza Śródziemnego - w sumie ponad 50 osób. W ostatnim dniu obrad, które będą trwały w dn. 19-23 lutego br. dołączy do nich także papież Franciszek, który o godz. 10.45 będzie przewodniczył Mszy św.

Spotkanie zostało zwołane z inicjatywy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kard. Gualtiero Bassettiego. Jego celem jest wspólna modlitwa i refleksja nad tożsamością i współczesnymi wyzwaniami narodów i ludów zamieszkujących rejon basenu śródziemnomorskiego. Jak podkreślają organizatorzy spotkania, pomimo trudnych losów i nierzadko wrogich relacji, które wyrażały się na przestrzeni wieków, należy dziś zatroszczyć się o "śródziemnomorską tożsamość" wspólną dla mieszkańców tej części świata i z tej perspektywy spojrzeć na wyzwania i zagrożenia tej części świata.

"Konieczne jest spojrzenie na rzeczywistość także z innej perspektywy, śródziemnomorskiej, dotychczas zaniedbywanej i uważanej za nieistotną. I, co równie ważne, uważamy, że aby podjąć właściwe kroki w kierunku tego wysokiego celu, biskupi śródziemnomorscy stosujący metodę synodalną, muszą skonfrontować się ze sobą, połączyć siły i pracować razem, w duchu braterstwa"

- mówił w niedawnej rozmowie z Vatican Insider bp Antonino Raspanti, wiceprzewodniczący włoskiego episkopatu, odpowiedzialny za organizację spotkania.

Wśród tematów które będą poruszane, oprócz kwestii związanych z migracją, znajdą się też m.in. kwestie przekazywania wiary młodym pokoleniom, oraz roli Kościoła wobec licznych wyzwań ekonomicznych i społecznych w krajach basenu Morza Śródziemnego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 lutego

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego

Dziś w Kościele: Środa Popielcowa
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jl 2,12-18, Ps 51,3-6b.12-14.17; 2Kor 5,20-6,3; Mt 6,1-6.16-18
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
26 lutego – Świątynia Opatrzności Bożej (ul. Prymasa Hlonda 1, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -