11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Belgia: w kościołach maks. 15 osób, a w marketach nawet 550!

Ocena: 5
334

W Belgii, pomimo apeli wiernych, księży i biskupów do władz kraju, nadal w kościołach może przebywać maksymalnie 15 osób, bez względu na powierzchnię budynku. Z kolei liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach, jest obecnie przeliczana na podstawie metrażu. W przypadku wielkich marketów może to być nawet 550 osób.

Fot. pixabay.com/CCO

W ubiegłym tygodniu biskupi Kościoła Katolickiego, ale też przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, wspólnot żydowskich i muzułmańskich wysłali wspólną petycję do władz belgijskich o zwiększenie limitów osób w świątyniach, tak żeby jedna osoba przypadała na 10 m kw.

– mówi w rozmowie z PAP o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Rząd tego w ogóle nie wziął pod uwagę. Bardzo utrudnia nam to prowadzenie duszpasterstwa, chociażby przygotowanie dzieci do pierwszej komunii świętej. Warto dodać, że kościoły są przygotowane, jeśli chodzi wymogi sanitarne

– wyjaśnia duchowny, dodając, że jednocześnie w kraju tysiące osób przewija się codziennie przez sklepy.

Jak mówi, obecnie policja przyjeżdża pod polonijne kościoły i liczy, ile osób wzięło udział we Mszy św. „Niejednokrotnie mieliśmy kontrole" - dodaje.

O. Kopytto, który należy do misjonarzy Oblatów, podkreśla, że wierni, księża i biskupi nie będą się poddawali i nadal będą kierowali apele do władz nalegając na zwiększenie możliwej liczby wiernych w publicznych celebracjach liturgicznych.

Oblaci zdecydowali zwiększyć liczbę Mszy świętych w tygodniu i niedziele we wszystkich polonijnych kościołach w Brukseli i w Leuven.

Odprawiamy 32 Msze św. tygodniowo, w tym 18 w niedziele w języku polskim w stolicy Belgii i Leuven. To więcej, niż odprawianych jest obecnie w języku francuskim. To daje nam jakąś minimalną satysfakcję, żeby chociaż część wiernych mogła przyjść na Mszę świętą. Uruchomiliśmy specjalną platformę z rejestracją miejsc na celebracje liturgiczne. Na dzień dzisiejszy pierwsze wolne miejsca można znaleźć dopiero 16 lutego

- wskazał.

Liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach, jest obecnie w Belgii przeliczana na podstawie metrażu. W przypadku wielkich marketów może to być nawet 550 osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter