31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Benedykt XVI spotkał się z abp. Światosławem Szewczukiem

Ocena: 5
531

Papież-senior Benedykt XVI przyjął 9 listopada w klasztorze Mater Ecclesiae arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego złożył Benedyktowi XVI i arcybiskupowi Georgowi Gänsweinowi raport o trudnej sytuacji humanitarnej na Ukrainie - poinformowała agencja prasowa ACI Stampa, która opublikowała też dwa zdjęcia ze spotkania.

fot.www.archwwa.pl

„Siła modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje, dlatego proszę Was, abyście nadal modlili się o pokój na Ukrainie" – prosił podczas rozmowy abp Szewczuk. Ze swej strony papież-senior zapewnił, że stale modli się za Ukrainę. Podczas spotkania, siedząc naprzeciwko siebie ze swoim osobistym sekretarzem, arcybiskupem Georgem Gänsweinem, u boku Benedykta XVI, abp Szewczuk zrelacjonował przebieg wojny w Ukrainie, przedstawił papieżowi-seniorowi sytuację humanitarną i powtórzył, że wojna na Ukrainie ma charakter ideologiczny i kolonialny, i porównał ją do reżimu nazistowskiego. Ponadto podziękował Benedyktowi XVI za list, który papież-senior wysłał do niego na początku wojny.

Benedykt XVI podkreślił, że uważnie śledzi sytuację na Ukrainie i wyraził wielki smutek z powodu cierpień narodu ukraińskiego oraz zapewnił, że zawsze modli się o pokój w Ukrainie. Abp Szewczuk zaznaczył, że "tylko moc modlitwy sprawia, że naród ukraiński żyje" i dlatego prosił o dalszą modlitwę za Ukrainę.

To Benedykt XVI mianował Światosława Szewczuka biskupem 14 stycznia 2009 r., przydzielając mu funkcję biskupa pomocniczego w eparchii Santa Maria del Patrocinio w Buenos Aires, gdzie poznał kard. Jorge Bergoglio, dzisiaj papieża Franciszka. Benedykt XVI potwierdził także wybór abp Szewczuka na zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego 25 marca 2011 r.

Abp Szewczuk przebywa w Rzymie z tygodniową wizytą. W poniedziałek spotkał się z papieżem Franciszkiem, któremu ofiarował fragment pocisku, który zniszczył greckokatolicki kościół w mieście Irpieniu. 12 listopada spotka się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, a 14 bm. spotka się z wybranymi ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter