20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Białoruś: nowe sanktuarium fatimskie

Ocena: 0
691

W setną rocznicę objawień w Fatimie kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Baranowiczach na Białorusi otrzymał status sanktuarium maryjnego diecezji pińskiej. 

fot. Wikimedia Commons

Podczas uroczystej Mszy świętej w tej świątyni z udziałem duchowieństwa, rodzin zakonnych i licznych wiernych odczytano dekret w tej sprawie biskupa pińskiego Antoniego Dziemianki. Wydarzenie to ma szczególny wymiar dla lokalnego Kościoła.

– Ustanowienie sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w setną rocznicę jej objawień jest szczególnym znakiem oraz świadectwem żywej wiary i czci Maryi Panny na naszej ziemi – podkreślił w homilii bp Dziemianko. Zwrócił uwagę, że „w historii Kościoła powszechnego sanktuaria zawsze były związane z nawróceniem i pojednaniem, modlitwą i pokutą. Te praktyki duchowe nabierają szczególnego znaczenia w świetle przesłania Fatimskiej Pani”.

Baranowicką świątynię Matki Boskiej Fatimskiej wzniesiono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Idea jej powstania zrodziła się po spotkaniu abp. Kazimierza Świątka – ówczesnego pasterza diecezji pińskiej – z siostrą Łucją, widzącą z Fatimy. Budowę rozpoczęto 13 maja 1993 a konsekrowano 1 października 1996. Idei patronował ks. kard. Świątek, podczas gdy realizacja przedsięwzięcia, począwszy od zdobycia miejsca pod budowę, przez plany architektoniczne i wzniesienie budowli, była dziełem werbistów, co zaznaczył w swoim słowie bp Dziemianko.

– Dziękujemy dziś Bogu za ówczesnego proboszcza i budowniczego, który wybrał to miejsce – ojca Jerzego Mazura, obecnego biskupa ordynariusza diecezji ełckiej w Polsce. Dziękujemy również wszystkim ojcom i braciom, którzy tu właśnie prowadzili i prowadzą działalność duszpasterską, podejmują posługę charytatywną na rzecz potrzebujących – powiedział kaznodzieja.

Pierwszym kustoszem nowo powstałego sanktuarium został o. Konrad Potyka, SVD, obecny proboszcz parafii. Sanktuarium w Baranowiczach to czwarte – po Łogiszynie, Brześciu i Iwanowie – sanktuarium diecezji pińskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter