23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biblia źródłem niewyobrażalnej mocy

Ocena: 5
278

Na dorocznych uroczystościach odpustowych w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie na Kociewiu 10 września zgromadziło się blisko 20 tys. wiernych. Podczas Mszy św. polowej przy tzw. „Studzience” biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił o rodzicach, „którzy wkładają Biblię w ręce swoich dzieci, przekazując im źródło niewyobrażalnej mocy na całe ich życie”.

Na uroczystości od soboty przybywali pielgrzymi piesi i zmotoryzowani, aby w najstarszym na Pomorzu sanktuarium Maryjnym powierzać swoje sprawy Matce Chrystusa. Centralnym punktem obchodów, które będą trwały do niedzieli 17 września, była suma odpustowa przy Studzience, gdzie w XIV wieku dokonał się cud uzdrowienia chromego syna pewnego smolarza.

W pierwszej części homilii biskup diecezjalny Ryszard Kasyna podkreślił, że „przybywamy tu, by pomimo wszystko zwyciężała w nas miłość, prawda, dobroć, Bóg sam w naszych sercach”. Dodał, że przybywamy do tego miejsca, „by przypomnieć sobie, że jesteśmy Jezusową rodziną”. Hierarcha wskazał na ogromną rolę ludzkiej rodzin, gdzie często „Bóg słabymi ludzkimi środkami dokonuje rzeczy wielkich i niezwykłych” i podkreślał, że „wspólnota rodzinna to wielka siła”. Przypomniał, że na początku każdej rodziny jest „dwoje ludzi, którzy dają życie i pielęgnują je”.

Bp Kasyna apelował, aby nie dać się zwieść działaniom, które niszczą rodzinę, ale „by nasze rodziny żyły na wzór Świętej Rodziny: Jezusa, Maryji i Józefa”. „Dzisiaj dziękujemy również za dar polskiej rodziny, rodziny, która zrodziła się na polskiej ziemi, rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów” - kontynuował kaznodzieja.

Bp Kasyna zauważył, że „dzisiejsza ich beatyfikacja jest bez precedensu, gdyż zostają wyniesieni do chwały ołtarzy rodzice i ich siedmioro dzieci”. „Byli zwyczajną, kochającą się, Bożą rodziną” - mówił biskup i przypomniał, że w egzemplarzu Pisma Świętego w ich domu znaleziono podkreślenia przypowieści o miłosiernym Samarytaninie oraz słowa Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią?” (Mt 5, 46).

Główny celebrans podkreślił, że pouczenie płynące z postawy rodziny Ulmów mówi, „iż ci, którzy czytają Pismo Święte, którzy wkładają Biblię w ręce swoich dzieci, przekazują im źródło niewyobrażalnej mocy na całe ich życie”.

W Piasecznie od XIV wieku czczona jest figura Madonny z Dzieciątkiem. Koronował ją w 1968 r. kard. Karol Wojtyła. Była ona obecna podczas sprawowanej przez św. Jana Pawła II Mszy św. w Pelplinie w czerwcu 1999 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter