28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup Buenos Aires: Franciszek utwierdza zmiany Soboru Watykańskiego II

Ocena: 0
3287

Na przykład?

Synodalny charakter Kościoła; transparentność kwestii ekonomicznych; reforma Kurii Rzymskiej; prosta, bliska ludziom postawa kapłanów, zaczynając od samego Ojca Świętego; reforma procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa; większa uwaga poświęcana najuboższym, najsłabszym i cierpiącym, a także ofiarom przestępstw na tle seksualnym popełnionym przez księży, czy reforma drogi formacji kapłańskiej.

 

Argentyńczy rozumieją przekaz papieża i jego kontekst?

Mogę mówić o Buenos Aires, które najlepiej znam, chociaż wydaje mi się, że w całej Argentynie jest podobnie. Katolicy aktywni, uczestniczący w nabożeństwach, zrzeszeni w różnych grupach, wspólnotach, nie przekraczają zwykle 20 proc. ogółu. Większość nie wie, czym był Sobór Watykański II. To wezwanie papieża w "Evangelii Gaudium" do wyjścia z Kościoła na zewnątrz, do zaangażowania misyjnego, niektórzy – ci najbardziej zaagażowani – mogą rozumieć jako pochodzące z Soboru, ale większość w ten sposób nie myśli. Do tego potrzeba mieć więcej niż 50 lat i pewną wiedzę. Niestety, wielu z tych 20 proc. , którzy są w tej kościelnej elicie, takiego zasobu nie ma.

 

Papież otwiera wiele tematów, które powodują dyskusje wewnątrz Kościoła, na przykład tę dotyczącą przyjmowania Komunii przez osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Wśród wielu katolików, włączając w to także księży i hierarchów, powoduje to zamieszanie. Ostatecznie wielu katolików nie wie co myśleć, co jest intencją papieża. Zna ksiądz biskup takie sytuacje ze swojej pasterskiej praktyki?

Nie ma wątpliwości, że istnieje pewne zamieszanie wśród wiernych oraz zakłopotanie niemałej liczby księży, a także biskupów. Widzieliśmy, że objawia się to niekiedy w sposób dość poważny, wrażliwy i głośny. Papież Franciszek jest osobą bardzo bystrą i śmiałą. Zwłaszcza dzięki jego charakterowi jezuity oraz rozpoznawaniu znaków Ducha Świętego. Wobec problemów, które trzeba było przedyskutować, Ojciec Święty zawsze nam mówił, że na początku będą generowały różne pozycje, spory i zamieszanie. Mówił, że to jest charakterystyczne dla Ducha Świętego. W ten sposób Duch otwiera nam umysły i serca oraz pozwala znaleźć rozwiązania przezwyciężające problemy.

Ale w tym kontekście trzeba powiedzieć więcej: mówi się, że nigdy w historii ludzkości nie było takiego procesu zmian jak w XX wieku. Tak złożonego, trudnego i przyspieszonego, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Sądzę, że niewielu ludzi przed pół wiekiem wyobrażało sobie rzeczywistość, którą mamy obecnie. Kościół musi wyjść do dzisiejszych ludzi z odpowiedzią na tak szybko zmieniający się świat, dlatego że do tego został stworzony. Sobór Watykański II przeczuwał te zmiany, ale rzeczywistość przerosła przewidywania. Papież Franciszek jako człowiek wiary i rozpoznania, jako człowiek Boży, a wreszcie w szczególności jako pasterz całego Kościoła utwierdza w wierze swoich braci. Czerpie z depozytu wiary całego Kościoła wszystkich czasów i aplikuje to w tym konkretnym momencie historii, który wielu uważa za zmianę epoki.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter