29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup Buenos Aires: Franciszek utwierdza zmiany Soboru Watykańskiego II

Ocena: 0
3290

Czy to oznacza, że potrzebujemy kolejnego Soboru?

Wielu tak uważa, ale wielu innych, w tym także ja, sądzi że nie skończyliśmy jeszcze realizacji postanowień Soboru Watykańskiego II. Sobór zawiera w sobie odpowiedzi dla współczesnego świata. Wcześniej powiedziałem, że rzeczywistość przezwyciężyła przewidywania Soboru, jako że procesy zmian, które nastąpiły później, były dużo głębsze niż wówczas się wydawało. Ale to, co zostało wypracowane przez Sobór, nadal jest ważne. Z drugiej strony zamieszanie, które jest dziś w Kościele, nie wiem czy dorównuje temu chaosowi, konfliktom i ekstremizmom z czasów posoborowych lat 70., czy dziś mamy tak zawikłaną sytuację, jak w latach 70? Na pewno odwaga człowieka wielkiej wiary – papieża Franciszka, zmieniła niektóre tradycyjne podejścia i nie chodzi mi tutaj o dostęp do sakramentów dla osób rozwiedzionych znajdujących się w ponownych związkach. To temat, o którym wszysycy rozmawialiśmy od pewnego czasu i to był zawsze pewien problem dla księży. Część z nich rozwiązywała go na własny rachunek. Innym powodem do niepokoju była kwestia stwierdzeń o nieważności małżeństwa. Papież Franciszek zmienił klasyczną dyscyplinę, ułatwił proces unieważnienia małżeństwa i dał nadzieję wielu osobom, które znajdują się w różnorodnych sytuacjach. W tego typu przypadkach papież Franciszek zawsze wydobywa problem na światło dzienne, żeby go przedyskutować, rozważyć. To dla niego typowe. Jeśli jest jakiś palący temat, papież stawia go do dyskusji.

 

Kilka tygodni temu w Argentynie została otwarta inna dyskusja, która dzieli społeczeństwo. To propozycja zdepenalizowania aborcji. Jaką pozycję przyjmie Kościół argentyński w tym sporze?

Argentyna zawsze była krajem, który opowiada się za kulturą życia, nie jest państwem aborcyjnym. Mówię tu o zwykłych ludziach. Oczywiście, w ostatnich dekadach wspomniana globalizacja procesów sekularyzacji wprowadziła ten temat do debaty publicznej. W tym momencie aborcja stała się jednym z problemów politycznych i ideologicznych. Nie jestem przekonany, czy to, co przebija się w mediach jest rzeczywiście tym, nad czym powinniśmy debatować. Wielokrotnie różne strony sporu są zapraszane przez niektóre media do dyskusji, ale ostatecznie kończy się to wszystko na niczym. Episkopat wydał specjalny komunikat w sprawie aborcji oraz ogłosił kampanię: „Na rzecz każdego ludzkiego życia”, ponieważ chcemy bronić życie dzieci nienarodzonych, tak samo jak życie poszkodowanych w wyniku przemocy, życie emigrantów, czy życie dzieci umierających z powodu niedożywienia, co często jest owocem korupcji.

 

Jakie wyzwania czekają argentyński Kościół? Jaka będzie jego najbliższa przyszłość? Czy najpoważniejsze zadania będą związane ze wzrostem kościołów protestanckich, a także różnych sekt?

Najnowsze dane, którymi dysponuję, wskazują, że sekty znajdują się obecnie w fazie zastoju. Nie wydaje się, żeby znacząco wzrastały w Argentynie. Jakkolwiek jest to duży problem w całej Ameryce Łacińskiej, co także związane jest z kwestiami politycznymi i ekonomicznymi. Sądzę, że przed Kościołem w Argentynie, a ściśle mówiąc przed episkopatem, stoją teraz dwa problemy do rozwiązania, które bardzo nas niepokoją: zgoda w narodzie oraz ubóstwo, które w wielu przypadkach osiąga poziom skrajnej nędzy. Bieda warunkuje przyszłość w edukacji, zdrowiu, mieszkalnictwie, odżywianiu. To są dwa tematy, nad którymi Kościół musi się teraz szczególnie pochylić.
 



Alejandro Daniel Giorgi urodził się 25.01.1959 roku w Buenos Aires. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Buenos Aires (UBA). Uzyskał dyplom z medycyny. Następnie wstąpił do seminarium metropolitalnego. 17 listopada 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1991 roku rozpoczął posługę jako wikariusz w parafii świętego Piotra Apostoła w Buenos Aires. Od 1992 pełnił różne funkcje w seminarium metropolitalnym. Od 2007 był rektorem. W 2014 roku został powołany przez papieża Franciszka na biskupa pomocniczego Buenos Aires.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter