20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi Europy i Afryki będą obradować w Fatimie

Ocena: 0
133

W dniach 12-15 kwietnie odbędzie się w Fatimie seminarium międzynarodowe, zatytułowane „Znaczenie globalizacji dla Kościoła i kultur w Europie i Afryce”. Wezmą w nim udział przedstawiciele episkopatów krajowych z obu tych kontynentów, a współorganizatorami spotkania są Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM/SCEAM).

fot. pixabay.com

Będzie to kolejne wspólne przedsięwzięcie reprezentantów episkopatów obu części świata, którego początki sięgają 2004 roku. Celem tych spotkań jest pogłębienie współpracy między Kościołami lokalnymi Europy i Afryki, a także wspólne podejmowanie przez nie najbardziej palących bieżących spraw i wyzwań, stojących przed nimi. W tym kontekście należy też rozpatrywać zbliżające się seminarium w portugalskim narodowym sanktuarium maryjnym.

Wprowadzeniem do głównego tematu obrad będzie referat prof. Livii Franco z Instytutu Badań Politycznych Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego. Po jej wystąpieniu przewidziano trzy sesje robocze, aby zmierzyć się z problemami globalizacji wśród młodzieży, w środowisku migrantów oraz w pojmowaniu człowieka i ekologii ludzkiej. Każda sesja rozpocznie się dwoma wprowadzeniami, przygotowanymi przez biskupa Europy i Afryki. Potem hierarchowie z obu kontynentów spróbują nakreślić misję biskupa wobec wyzwań globalizacji. Na zakończenie obrad ich uczestnicy przedstawią wspólne przesłanie tego seminarium.

Gospodarzem wydarzenia będzie przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej, patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente, a uczestników spotkania powita biskup diecezji Leiria-Fatima António Marto. Obrady poprowadzą przewodniczący: CCEE – kard. Angelo Bagnasco i SECAM – abp Gabrielo Mbilingi. Wygłoszą oni przemówienia na sesji inauguracyjnej 12 bm. w Lizbonie.

Wspólne posiedzenia przedstawicieli episkopatów Europy i Afryki, organizowane razem przez CCEE i SECAM, rozpoczęły się w 2004, przy czym odbywają się one na przemian raz na jednym, raz na drugim kontynencie. Spotkanie w Fatimie będzie szóstym tego rodzaju wydarzeniem.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 i obecnie w jej skład wchodzą 33 episkopaty krajowe z naszego kontynentu, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz pojedynczy arcybiskupi i biskupi z Cypru, Estonii, Luksemburga, Mołdawii, Monako i greckokatolicki biskup mukaczewski z Ukrainy. Na czele Rady stoi aktualnie arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco a dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru i abp Stanisław Gądecki z Poznania. Sekretarzem generalnym CCEE jest prał. Duarte Nuno Queiroz de Barros da Cunha z Portugalii. Siedziba Sekretariatu znajduje się w Sankt Gallen w Szwajcarii.

SECAM (po angielsku lub SCEAM – skrót francuski), czyli Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru, powstało w 1969 w odpowiedzi na wystosowane przez ojców Soboru Watykańskiego II wezwanie do tworzenia krajowych i regionalnych konferencji episkopatów w celu lepszej integracji i skuteczniejszej działalności Kościołów lokalnych. Obecnie w skład tego ugrupowania wchodzi 8 regionalnych i 37 krajowych konferencji biskupich z całego Czarnego Lądu. Przewodniczącym SECAM jest od września 2013 metropolita Lubango w Angoli abp Gabriel Mbilingi a jego zastępcami są biskup Kinkali (Kongo – Brazzaville) Louis Portella Mbuyu i arcybiskup Kumasi (Ghana) Gabriel Yaw Anakye. Sekretarzem generalnym jest ks. Joseph Komakoma z Zambii. Sekretariat organizacji mieści się w stolicy Ghany – Akrze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -